Що на черзі у комунальників?
Олександрія (як і весь наш регіон та й вся Україна загалом) остаточно «попрощалася» з осінньо-зимовим періодом 23-24), завершивши централізований опалювальний сезон, що у часі збіглося з переходом на літній відлік. Тепер у комунальних служб змінилися і завдання відповідно до сезону. Про це нагадували інформаційні повідомлення щодо завдань, які керівництво міста поставило перед працівниками комунальної сфери. Серед таких завдань – переважно традиційні, але з’явилися і специфічні. Про них ми сьогодні говоримо з начальником Управління житлово-комунального господарства Олександрійської міської ради Михайлом Сулятицьким.
– Отже, життя у стані воєнного часу поставило перед містом нові виклики. Серед них – особливе і, напевне, дуже затратне завдання, яке постало перед містом щодо забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які втратили власне житло внаслідок бойових дій у прифронтових районах. Виконувати це завдання передбачається за рахунок в тому числі – відновлення та реконструкції занедбаних і безгосподарчих житлових будівель, гуртожитків тощо.
– Це окрема тема, розмову про неї вести поки що зарано. Справа в тому, що вести такі роботи буде окрема спеціально створена організація, яка і займатиметься реконструкцією гуртожитків для внутрішньо переміщених осіб. Для цього буде також передбачено окреме державне фінансування. От коли роботи будуть виконані, тоді готові об’єкти передадуть на баланс КП «Житлогосп», після чого житло розподілятиметься по черзі згідно із заявами. Обслуговувати це житло також буде «Житлогосп».
– Тоді поговоримо стосовно весняних робіт та поточних ремонтів …
– Вже наступного тижня ми розпочинаємо поточні ремонти доріг, які після зимового періоду мають незадовільний стан. Для цього проведено дефектовку (технічне обстеження) дорожніх покриттів ряду вулиць, зараз готуємо договори на виконання цих робіт. Погода вже достатньо тепла, найближчими днями плануємо відновлення доріг вулиць Олександрійської територіальної громади. Тут усе звично: такі роботи проводяться щорічно, як і завжди, виділені відповідні кошти у міському бюджеті на цю програму. Якщо буде збільшуватися об’єм робіт, тоді вони потребуватимуть дофінансування, можливе додаткове виділення коштів для приведення стану доріг згідно з технічними вимогами – просто для можливості нормального пересування транспорту по місту. Це – що стосується Програми поточних ремонтів.
Зараз триває місячник «Чисте довкілля». У нього включилися і різні організації та установи, мешканці міста, які приводять до ладу навколишні і прилеглі території, дворові ділянки власних садиб. Крім того, основний виконавець робіт у нас – комунальне підприємство «Чисте місто», яке згідно з проведеним тендером займається роботами з прибирання вулиць, скверів, парків. Прибирається торішнє листя, виконується кронування дерев по місту. Взагалі підприємство займається благоустроєм постійно протягом року, але зараз розпочинається гаряча пора і комунальники вже над цим працюють.
Також до обов’язків «чистого міста» відносяться і вивіз побутового сміття, ліквідація несанкціонованих сміттєзвалищ, що, на жаль, після зими виникають на території громади, тому комунальне підприємство займається і цим напрямком роботи.
– Ремонти яких доріг у комунальників у пріоритеті?
– Першими, звісно, слід розпочати ремонти вулиць, дорожні покриття яких після зими в аварійному стані. Наприклад, дороги в районі Користівського мосту, на яких утворились глибокі баюри. Також почнемо асфальтувати перехрестя вулиць Поштової і Шевченка, перехрестя вулиці О.Скічка. Потребує уваги й аварійний стан вулиці Гагаріна, яку ми плануємо або великими картами ремонтувати, або взагалі поточним ремонтом відновимо покриття на всю довжину – щоб визначитися, зараз обраховуємо вартість робіт за вже складеними дефектовочними актами. Все залежатиме від вартості робіт, щоб ми могли вкластися у виділений бюджет. Ну і центральні вулиці, які хоча й не в аварійному стані, але по яких завжди інтенсивний автомобільний рух. Також вулиця 6 Грудня: вона потребує відновлення після ремонту водогону, який виконувався восени минулого року (там повністю замінювався трубопровід на пластикові труби) – це теж першочергові роботи. І вулиця Садова. А далі підемо на більш віддалені мікрорайони, старостинські округи. Робота почнеться у квітні і триватиме, як завжди, аж по жовтень місяць.
– Мова йде лише про поточні ремонти і тільки проїжджих частин вулиць?
– Так. Зараз встановлені жорсткі обмеження на виконання дорожніх ремонтів. Жителі міста неодноразово звертаються з проханнями ремонтувати та облаштовувати покриття дворових територій. Але нині в умовах воєнного стану про ремонти як дворів, так і тротуарних покриттів, на жаль, говорити не доводиться. Дозволяється фінансувати і виконувати тільки поточні ремонти міських доріг.
– Обсяги фінансування цих робіт цього року дуже відрізняються від попередніх, відносно мирних років?
– Зараз складно це порівнювати, бо дуже змінилися ціни. Наприклад, вартість одного квадратного метра помітно зросла: це і здорожчання матеріалів, і вартість власне робіт змінюється у залежності від росту і мінімальної заробітної плати, і вартості електроенергії та інших енергоресурсів. Тому якщо порівнювати з минулорічною середньою ціною – 600 гривень за 1 квадратний метр, то в цьому році поки що ціна не вималювалася, бо наразі ще формуються і розглядаються цінові пропозиції вартості таких робіт. Різняться також і обсяги робіт. Наприклад, якщо подивитись станом «на1 рік тому», то дороги помітно «посипались». Можливо, це наслідок осінньо-зимового періоду із його значними атмосферними опадами і різкими перепадами температур, а можливо, тому, що нічого вічного не буває і стан доріг сам по собі погіршується з часом. Наприклад, проспект Соборний вже постраждав досить суттєво: порівняно з минулим сезоном з’явилося багато ям, тріщин, сколів асфальтового покриття, капітальні ремонти якого там виконувалися не менше, ніж років сім-вісім тому, а подекуди і більше. Відповідно це потребуватиме більших затрат на відновлення. Про їх вартість також говорити поки що зарано, бо зараз розглядаються різні підрядні пропозиції. Слід зазначити, що і фізичне навантаження на наші дороги з роками також лише зростає: у місті дедалі збільшується кількість автотранспорту. Лише за останні два роки ми це відчули, в тому числі – за рахунок внутрішніх переселенців, які прибули до Олександрії з власним транспортом.
Повертаючись до чергових завдань комунальників, серед поточних робіт для підприємства «Чисте місто» також – сезонне прибирання вулиць від зимової протиожеледної посипки. Як відомо, для підприємства ще раніше була придбана спеціальна універсальна машина-«пилосос». Зараз вона переобладнана на роботу в літній період, тож будемо її запускати і вулиці в місті стануть чистіші. Щоправда, машина не призначена для підчищання спресованого піску (а ми його насипали протягом зими десь близько півтори тисячі тонн) – щось рознеслось вітром, щось під бордюрами осіло – отож це сміття треба спершу видалити, а потім уже запустити машину для «чистового» прибирання. Техніка для цього підготовлена, вона в роботі. Люди також.
Наш кор.
Залишити відповідь