30.11
2021

Краєзнавець Юлія Лебедева розмістила сьогодні на своїй сторінці у Фейсбук допис під назвою «Темні сторінки родинної історії Боровських». У коментарі до нього вона написала: «В мене були сумніви (щодо доцільності публікації – ред.). Але всі публікації про наших поміщиків носять здебільшого компліментарний характер. А це одна із сторін медалі і її теж треба враховувати. Читаючи такі справи, по іншому сприймаєш деякі дії селян, які отримавши ілюзію свободи після революції кинулися руйнувати і палити панські маєтки. Може спогад саме по таких землевласників їх до цього спонукав»?…


Портрет генерала Ф. А. Боровского

Частина І

Один з представників родини Боровських генерал-майора Федора Артемовича Боровського ми знаємо передусім з позитивного боку, як власника с. Талової Балки, учасника багатьох військових кампаній та засновника Свято-Преображенського храму, його ж внук, Леонід Олександрович Боровський, до сьогоднішнього дня навряд чи був відомий широкому загалу. До нещодавна навіть не було згадки про те, що Федір Артемович мав дітей. Переглянувши метричні книги та відомості щодо справ про викуп землі селянами мені вдалося встановити, що таки мав, щонайменше одного сина Олександра. Саме йому та його дружині Олександрі Петрівні у спадок дісталося село Миронівка Олександрійського повіту. 31 грудня 1838 року у подружжя народився син Леонід, який у віці 20 років став повноправним господарем Миронівки. Милодий, освічений, з заможної родини цей юнак отримав безмежну владу й розпоряджався нею на свій розсуд…

31 березня 1858 року Боровський Леонід Олександрович надіслав олександрійському повітовому справнику скаргу на непокору та буйну поведінку кріпосних селян. Саме цей документ став підставою для створення тимчасової комісії, яка почала розслідування причин заколоту селян у Миронівці. Ряд подій, котрі відбулися під час роботи комісії, призвели до того, що матеріали було передано в Херсонську Кримінальну Палату, а її рішення — у Правлячий Сенат, який наказав Херсонському губернатору створити спеціальну слідчу комісію для з’ясування всіх обставин справи.

За результати роботи комісії жодного селянина не було покарано, а «дворянина Херсонской губернии Александрийского уезда Леонида Александрова сына Боровского записанного во второй части родословной книги дворянства Херсонской губернии» звинуватили у

— розтлінні неповнолітньої особи;

— зґвалтуванні кріпосних селянок;

— жорстокому та протизаконному поводженні із селянами

— нанесенні образи священнику

— нанесенні образи одному з поміщиків та посадовим особам

І це ще не повний перелік обвинувачень по кримінальній справі 1870 року “О помещике Александрийского уезда Херсонской губернии Канцелярском служителе из дворян Леониде Александрове Боровском, сужденом за изнасилование, самоуправство и помещение в официальной бумаге выражений оскорбительных для должностного лица”

Далі буде…

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень