«Палац Мельпомени» реставрується
Міський Палац культури – у будівельних риштуваннях. Тут у розпалі капітальний ремонт, розпочатий ще у жовтні минулого року. За цей час у головному культурному осередку міста вже повністю замінили покрівлю, встановили нові металопластикові вікна та вхідні двері. А сьогодні активно проводяться зовнішні оздоблювальні роботи. На даний час реконструкція виконується комплексно, найбільш помітних змін зазнав фасад будівлі, більша частина робіт тут уже виконана.
Виконроб Володимир Тодоровський, безпосередній керівник усіх ланок будівельників, задіяних на реконструкції, поділився планами з працівником редакції «ОТ»: «Повністю закінчити фасад плануємо у серпні, паралельно тривають роботи з відновлення бокових стін будівлі. Крім того, відновлюється зовнішня огорожа території Палацу, скрізь працюють по одній ланці робітників. Коли закінчимо фасад, перейдемо на бокові стіни двома ланками. Під час штукатурних робіт головну увагу приділяємо якості відновлення первинної структури поверхні стін. Потім її за допомогою спеціальних матеріалів покриваємо, грунтуємо, далі будемо розшивати і фарбувати також спеціальними сполуками, які надійно захищатимуть штукатурку від руйнування. Виникають непередбачувані ситуації: ось такий сюрприз залишили колись попередні будівельники – стіни прибудованого приміщення виконані з шлакобетону, який має дуже нерівну поверхню. Доводиться накладати дуже товстий шар штукатурки (до семи-восьми сантиметрів). Спочатку набиваємо штукатурну оцинковану сітку і вирівнюємо стіни. Тим часом усередині приміщення ремонтуються віконні і дверні відкоси. Ми розпочали роботу в середині квітня, на даний час тут працюють 25 будівельників різних спеціальностей, серед яких є і місцеві, але спеціалісти по фасаду у нас тільки запрошені, олександрійців серед них нема. Намагаємося закінчити якомога швидше, але варто мати на увазі, що архітектура будівлі складна: два крила прибудовані пізніше, і це додало проблем, оскільки зовнішній вигляд усіх приміщень треба привести до єдиного вигляду згідно з розробленим проектом. Роботи ще багато: після зовнішніх і внутрішніх робіт попереду – благоустрій території, повністю (по всьому периметру) – реконструкція огорожі, облаштування фонтана у дворі, укладання тротуарної плитки тощо», – сказав керівник будівельників.
Після завершення робіт зовнішнього облаштування на черзі – реконструкція глядацької зали та облаштування парковки.
Нещодавно на об`єкті реставрації відбулася зустріч міського голови Степана Цапюка, голови Кіровоградської облдержадміністрації Сергія Кузьменка, керівника підрядної організації – фірми «Софіт» М.Осокіна та архітектора В.Олейнікова.
Підрядники продемонстрували посадовцям макет Палацу культури в оновленому вигляді та доповіли про хід виконання робіт. Присутні обговорили та погодили подальшу послідовність виконання реконструкції. Керівник фірми-підрядника визначив терміни завершення зовнішньої реконструкції центрального фасаду і порядок виконання внутрішніх та інших оздоблювальних робіт. Кошти на реконструкцію Палацу культури виділяються за співфінансування з Державного та міського бюджетів.
Коротка історична довідка. Місцева архітектурна перлина, Палац культури – колишній театр, в Олександрії він з’явився у 1880-х рр. Спочатку це було погано пристосоване для служіння Мельпомені складське приміщення. Пізніше театр придбав купець Чибісов, який у1902 році його повністю реконструював. При перебудові були враховані досягнення вітчизняного та зарубіжного будівництва театрів. Стіни виконані з порожнистої цегли, підлога та стеля мали визначений кут нахилу по відношенню до стін, а кути стін заокруглені. Все це створювало хорошу акустику. Згодом була розширена сцена, проведена електрика, добудовано фойє.
У театрі грали переважно пересувні акторські трупи. У жовтні 1905 року в Олександрії гастролювало «Товариство малоросійських акторів» під керівництвом Панаса Саксаганського і за участю І. К. Карпенка-Карого, М. Л. Кропивницького, М. К. Садовського і М. К. Заньковецької. Також виступали російськомовні трупи, у складі яких грали видатні актори: Олександра Яблочкіна, Олександр Сумбатов-Южин та інші.
Театральне мистецтво було настільки популярним серед жителів Олександрії, що на початку ХХ ст. у місті почала видаватися театральна газета «Олександрійський театральний листок». Це була єдина на всю Російську імперію театральна газета у такому невеликому провінційному місті.
О.Іванченко
Залишити відповідь