Чим здивували Шостку
11 травня у малій сесійній залі Олександрійської міської ради відбулася зустріч із делегацією м. Шостки (Сумська область), яка прибула напередодні до нашого міста з метою обміну досвідом управління міською інфраструктурою та реформування її основних сфер. У бесіді взяли участь міський голова Олександрії Степан Цапюк, начальники управлінь міської ради, представники місцевих ЗМІ а також гості – міський голова Шостки Микола Нога, його перший заступник Ніна Сіваєва та секретар Шосткинської міськради Олена Кравченко.
Оглянувши перед розмовою ряд олександрійських закладів освіти, охорони здоров’я, культури, рекреаційні об’єкти, комунальні підприємства, візитери схвально оцінили високий рівень освіченості, культури і виховання як олександрійських учнів, так і пересічних жителів міста, які «чемно вітаються, поводяться ввічливо і не смітять на вулицях». Взагалі мер Шостки сказав немало хороших слів на адресу Олександрії, відзначивши окремо її гарний санітарний стан, ошатне озеленення, позитивні зрушення у медичній, житлово-комунальній та інших сферах, у чому, за його словами, Шостка відстає від нашого міста. Олександрія, за визначенням гостя, «є значно ближчою до європейського рівня, ніж Шостка». А ще гість дуже високо оцінив географічне розташування Олександрії, вбачаючи у цьому великі економічні та інші можливості для розвитку.
Як дізналися з невимушеної бесіди присутні, ці два міста майже однакові за чисельністю жителів, і проблеми у них також подібні: це наповнення місцевого бюджету, зайнятість населення (кількість безробітних на обліку в Шостці 1200 осіб), брак кваліфікованих працівників ряду професій, котрі користуються попитом. Але крім того (і на відміну від Олександрії), ще й застаріла система ЖКГ (місто обслуговують 10 ЖЕКів комунальної й приватної власності) та інші проблеми.
Разом з тим М.Нога поділився і прогресивними здобутками. Наприклад, він вважає, що перспективним є розвиток не лише традиційної економіки (що у невеликих містах є важким, а подекуди і непосильним завданням як для місцевої влади, так і для уряду держави в цілому), а й віртуальної, яка, за його словами, у Шостці дає реальне наповнення бюджету. Також він пишається створеним у його місті сучасним арт-центром, котрий отримав визнання на рівні країни, і це також позитивно працює на територіальну громаду та імідж міста. А головне, що, на його переконання, може зрушити економіку з мертвої точки у таких невеликих містах України, як наші, це створення місцевих індустріальних парків. І такий парк у Шостці вже не тільки створений, а й успішно діє на базі колись знаменитого на весь Радянський Союз хімкомбінату «Свема» (люди старшого віку ще пам’ятають кіно-, фотоплівку, фотопапір, стрічки і касети для магнітного запису та багато інших популярних виробів цього гігантського промислового об’єднання, яке, до того ж, на початку 70-х років було єдиним в СРСР). Як відомо, «Свема» з розпадом Союзу фактично загинула, але ось тепер її база використана для організації інших виробництв із загальною кількістю робочих місць понад 1 тис. та залучення інвестицій у місцеву промисловість.
Але не все так легко і просто у нинішніх реаліях. Присутні на нараді журналісти поцікавились іншим відомим на всю країну шосткинським виробництвом – молококомбінатом. Як повідомив М.Нога, через економічні складнощі воно було продане французькій компанії відповідного напрямку. Це ніби й непогано: французи оновили виробництво сучасним обладнанням, запровадили сучасні технології. Але модернізація і кон’юнктура ринку принесли й негативні наслідки: якщо раніше комбінат мав дуже широкий асортимент молокопродуктів, то тепер виробництво виготовляє тільки тверді сири, все інше французькому головному підприємству не потрібне: Шостка у нього займає лише невеликий товарний сегмент. Сири, звісно, дуже високої якості – згідно із західноєвропейськими стандартами, просто пальчики оближеш. Але… на оновленому виробництві стала непотрібною значна кількість місцевих працівників. Отож їх залишили рівно стільки, скільки того потребують обсяги виробництва…
У ході розмови керівництва обох міст обговорили подальшу співпрацю. З метою ефективного розвитку територій Шостку було запрошено приєднатися до Асоціації «Сталі та розумні міста України», створеної на базі Олександрії для спільного запровадження у життя ідей, над якими фахівці нашого міста працюють ось уже майже рік у рамках співробітництва з іспанським містом Сан-Кугат.
О.Осауленко
Потішили – “фахівці нашого міста”!
Стратегію розвитку і “Сталі та розумні…”, по скільки скинулись ці наші фахівці проходимцам на розробку ахінеі розвитку до 2030р?
Мне нравится! 0