22.10
2021

Минулого тижня на Кіровоградщині відбувся прес-тур для представників ЗМІ з різних регіонів України. Протягом двох днів учасники вивчали досвід у сфері захисту прав у земельних відносинах.
На Олександрійщині журналісти відвідали Приютівку, де зустрілися з головою громади Андрієм Коломійцевим, та Головківку, де спікером виступив керівник агрохолдингу «АгроВіста» Павло Фесюк. Разом з юристами Олександрійського центру з надання БВПД (безоплатної вторинної правової допомоги)та журналістами вони обговорили питання захисту прав громадян у сфері земельних правовідносин, поділилися досвідом роботи та відповіли на запитання представників ЗМІ. Завершився прес-тур підсумковою прес-конференцією у готельному комплексі «Сапфір».

Під час прес-конференції директор Олександрійського місцевого центру з надання БВПД Анатолій Руденко розповів про ключові результати роботи центру. Зокрема зауважив, що на території юрисдикції Олександрійського місцевого центру діють 34 консультаційні пункти доступу до безоплатної правової допомоги. Завдяки такому напрямку роботи фахівці системи БПД мають можливість консультувати клієнтів в різних місцях, що виключає необхідність виїзду особи, яка потребує правового вирішення питання, за межі міста чи села.
Питання, що розглядалися під час журналістського туру, цікавлять сьогодні не тільки працівників «пера», а й багатьох наших громадян, адже земельна реформа торкнулася мільйонів українців. Тож пропонуємо вашій увазі найважливіші тези, що розглядалися на цьому заході.
Директор Регіонального центру з надання БВПД у Кіровоградській області Леонід Кропліс розповів, що у зв’язку з проведенням земельної реформи та впровадженням ринку землі в Україні, у землевласників та землекористувачів з’являються все більше земельних питань, з якими вони звертаються до місцевих центрів і бюро правової допомоги. Адже своєчасне звернення до юристів дозволяє уникнути багатьох проблем і розв’язати спірні питання між сторонами у позасудовий спосіб.
Особливо це стосується нашої області, яка вважається аграрною і де 82,7% територій знаходяться під сільськогосподарськими угіддями (2032,3 тис. га), що на 13 % більше від середнього показника по Україні. Населення області складає 933 209 чоловік, і більша половина з них є власниками земельних ділянок.
За період роботи з 1 липня 2015 року по 31 серпня 2021 року до місцевих центрів звернулися 7040 осіб з питань земельних правовідносин, з них у 2021 році – 1336. Найпоширенішими правовими питаннями із земельних правовідносин є: порядок виділення земельної ділянки для ведення особистого господарства; внесення змін до договору оренди земельної ділянки; усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою; присвоєння земельній ділянці кадастрового номера; оформлення права власності на земельну ділянку в порядку спадкування.
На зустрічі з учасниками туру голова Приютівської громади Андрій Коломійцев зупинився на плюсах і мінусах запровадженої земельної реформи.
З позитивного він відзначив те, що раніше земля продавалася в обхід законодавства, через хитрі схеми, але зараз цьому покладено край, і кожен власник ділянки може вільно розпоряджатися нею на свій розсуд.
Добре й те, що нарешті державні землі передали в комунальну власність, це дозволило збільшити доходи громад. Наприклад, надходження в бюджет Приютівської ОТГ виросли в 1,5 рази. Більш того, це не тільки сприяє соціальному розвитку громади, а й дозволяє більш раціонально використовувати землі. Наприклад, громада сама вирішує, що можна передати у власність, що в оренду, що використовувати для себе.
З поганого. Є землі на території громади, які використовують державні підприємства, але сама громада від цього практично нічого не має. Так, 7 тис. гектарів землі використовує ДП “Конярство України”, але в бюджет громади надходить лише 1 відсоток від одержуваних підприємством доходів. Є ще 2,7 тис. гектарів, якими користується Білоцеркі́вський національний аграрний університет. Тут громада взагалі нічого не отримує. Проте, якби цими землями распоряджалась громада, то її бюджет поповнювався б додатково майже на 20 млн гривень щорічно. Сьогодні громада на рівні області та Кабінету Міністрів працює над тим, щоб ці землі забрати в комунальну власність…
Також під час туру представники ЗМІ мали можливість ознайомитися з реальними життєвими історіями клієнтів системи БВПД. Ось одна з них.
«Після смерті мого чоловіка залишилася спадщина у вигляді земельної ділянки. Під час вирішення питання з переоформленням документів на мене був накладений адміністративний штраф за самовільне зайняття цієї ж земельної ділянки. Не погодившись з постановою про накладення адміністративного стягнення, я звернулася до фахівців Олександрійського місцевого центру, де мені призначили адвоката Аллу Кошеленко. Завдяки її старанням, постанова про накладення адміністративного стягнення була скасована судом, а я не понесла відповідальності за правопорушення, якого не скоювала», – розповіла пані Світлана, клієнтка центру.
Ще одна мешканка Олександрії розповіла таку історію: «Я звернулася до місцевого центру з надання БВПД з проблемою, яка полягала в тому, що у мене є пай, який мені залишили мої батьки, розміром 5 га. У 2015 році я переоформила пай та вирішила його здати в довготривалу оренду місцевому фермеру. Після укладання договору фермер мені пообіцяв щороку сплачувати кошти, однак сплатив лише за перший рік користування землею. В подальшому він телефонної слухавки не брав та кошти за оренду не сплачував. У центрі мені призначили адвоката, який в суді відстояв мої інтереси. Суд виніс рішення – стягнути кошти з фермера та розірвати договір оренди земельної ділянки».

С. Сергєєв

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень