24.01
2015

Визначений у змінах до Податкового кодексу податок на нерухомість вже встиг обрости народним трактуванням і налякати українців. Для багатьох країн оподаткування майна – це, передусім, спосіб боротьби з “тіньовими” доходами. Здавалося б, одне з найболючіших питань і для України. Оподаткування нежитлової нерухомості введено в Україні з 1 січня 2015 року, місцевим органам влади делеговані повноваження щодо встановлення ставки податку. Це зроблено для того, аби місцеві бюджети мали додаткове джерело наповнення, адже з нового року деякі податки переведені до розряду централізованих. Зокрема, з доходів місцевих бюджетів вийшов бюджетоформуючий податок на доходи фізичних осіб. Тепер одна його частина перераховуватиметься до Держаного, інша – до обласного чи районного бюджетів. Суттєву втрату місцевим бюджетам треба чимось компенсувати. Податок на нерухоме майно і новий обов’язковий податок на реалізацію підакцизних товарів (алкогольних, тютюнових виробів та палива) разом із сплатою за землю покликані забезпечити значні додаткові надходження до місцевих бюджетів.


Яким чином тепер оподатковуватиметься майно і за якими нормами законодавства громадяни сплачуватимуть податок на нерухомість – на ці та інші питання відповіла Яніна Нечипоренко – спеціаліст з питань комунікацій Олександрійської ОДПІ головного управління ДФС у Кіровоградській області:

— Податок на нерухомість(правильна назва – податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) – зовсім не новий, він був встановлений і діяв до 1 січня 2015 року. Головне, що мають зрозуміти громадяни: податок на нерухомість у поточному, 2015 році, буде сплачуватися за минулий, 2014 рік – за нормами, які діяли у минулому році, оскільки закон зворотної сили не має. Тож механізм сплати і розмір податку поки що залишаються незмінними: квартири площею до 120 квадратних метрів і будинки площею до 250 квадратних метрів оподаткуванню не підлягають. Якщо у власності громадянина є і квартира, і будинок, пільгується, відповідно, 370 квадратних метрів (120+250). Податок за понаднормативні квадратні метри загальної площі сплачується з розрахунку 1% від мінімальної заробітної плати (рішенням міської та сільських і селищних рад) – 12 гривень 80 копійок за кожен квадратний метр. Нежитлові приміщення у 2014 році не оподатковувалися.

— А у наступному, 2016 році, податок на нерухомість за 2015 рік сплачуватиметься вже за новими правилами?

— Звичайно, за цей рік закони можуть змінитися, але на сьогодні, згідно з Податковим кодексом, чинними є наступні норми. Оподаткуванню підлягає не лише житлова, а і нежитлова нерухомість. Для громадян, тобто фізичних осіб, пільги зменшено вдвічі: пільгова площа квартир (та, що не підлягає оподаткуванню) скоротилася зі 120 до 60 квадратних метрів загальної площі помешкань, площа будинків – з 250 до 120 квадратних метрів, сукупна площа квартир і будинків – з 370 до 180 квадратних метрів. За наявності у власності платника податків більше одного об’єкта житлової нерухомості одного типу податок нараховується, виходячи з сумарної загальної площі об’єктів. Сільським, селищним і міським радам надано право у виключних, індивідуальних випадках встановлювати більшу пільгову плащу, ніж визначено Податковим кодексом, адже податок на нерухомість є місцевим, тобто надходження від його сплати поповнюють місцеві бюджети. Надлишок площі оподатковується. Ставка податку за 1 кв. м загальної площі об’єктів житлової та нежитлової нерухомості для фізичних і юридичних осіб встановлюється місцевими радами, але не може бути більшою ніж 2% від мінімальної заробітної плати – на даний час це 24 гривні 36 копійок(мінімальний розмір оплати праці станом на 1 січня 2015 року – 1218 грн. на місяць). Податок на нерухомість сплачується один раз на рік протягом 60 календарних днів після вручення податкового повідомлення-рішення від ОДПІ, яке має прийти до 1 липня.

— А якщо нерухомість, яка знаходиться у власності громадянина, перебуває в аварійному стані? Наприклад, людина купила напівзруйновану хатинку в селі заради земельної ділянки, щоб обробляти город, але ця хатина належить до житлового фонду?

— Раніше така нерухомість також підпадала під оподаткування. Але з наступного року у якості винятку, за рішенням місцевих рад, податок на нерухомість з об*єктів, які знаходяться в аварійному стані і непридатні для проживання, сплачуватися не буде.

— Які об*єкти нежитлової нерухомості будуть оподатковуватися у 2015 році?

— Перелік об*єктів нежитлової нерухомості, які підлягають оподаткуванню з 2015 року, дуже великий і я не буду зупинятися на ньому детально, з ним можна ознайомитися в Інтернеті. Зазначу лише, що для нежитлової нерухомості пільгових квадратних метрів законодавці не передбачили. Податковим кодексом чітко визначено об*єкти нерухомості, які підпадають під оподаткування за ставкою у розмірі 1% від мінімальної заробітної плати. Це стосується як фізичних, так і юридичних осіб.

З 2015 року наземні і підземні гаражі, криті автостоянки, станції технічного обслуговування автомобілів і багато інших об*єктів нежитлової нерухомості підпадають під оподаткування. Але деякі об*єкти нежитлової нерухомості пільгуються. Наприклад, малі архітектурні форми, а саме — кіоски, з яких здійснюється торгівля на ринку. Але ті ларьки, які розташовані на вулицях міста, не на ринках, підлягають базовому оподаткуванню. Не сплачують податок за нежитлову нерухомість органи місцевої влади і належні їм підприємства, сільгоспвиробники (за приміщення, які використовують для діяльності), громадські організації інвалідів та їх підприємств. Не оподатковуються будівлі промисловості, корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств. Не підлягають оподаткуванню будівлі дитячих будинків сімейного типу, гуртожитки, житло, яке належить дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, дітям-інвалідам, які виховуються одинокими матерями (батьками), але не більше одного такого об’єкта на дитину.

— А сараї, літні кухні на інші господарські будівлі у дворах приватних садиб? Жителі міста активно обговорюють новину про те, що тепер за них доведеться платити податки…

— Так, вони підпадають під категорію нежитлової нерухомості, що підлягає оподаткуванню. Нарахування суми податку з об’єктів нерухомості, що перебувають у власності фізичних осіб, проводиться контролюючим органом за місцем реєстрації власника нерухомості. Ми пропонуємо не зараз, а у наступному році, коли необхідно буде сплачувати податок на нежитлову нерухомість, прийти до ОДПІ з первинними документами на право власності на будинок, щоб податківці подивилися – що у садибі відноситься до житлової та нежитлової нерухомості та підпадає під базове оподаткування. Адже є багато випадків, коли громадяни самі добудовують приміщення і не оформлюють їх. Це питання індивідуальне і згідно з нормами Податкового кодексу, у людини є право і можливість зробити звірку з первинними документами у податковій інспекції, спеціалісти якої детально роз*яснять кожній людині, за що конкретно вона буде сплачувати. Втім, якщо є бажання дізнатися про це вже у поточному році, запрошуємо до Олександрійської ОДПІ за адресою вулиця Пролетарська,17, кімната №2, телефон для довідок 7-34-28.

Олена Карпачова

, .

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень