24.12
2021

Рік що минає, жителям Кіровоградщини, поміж іншого, запам’ятається й тим, що вперше очільницею обласної державної адміністрації Президент призначив жінку.– Посада дуже відповідальна. Чи хвилювалися Ви, коли приймали посаду голови?
– Кіровоградщина для мене рідна. Тут я народилася, виросла та все своє життя працюю. Знаю про всі проблеми й можливості області. Разом із цим маю чималий досвід роботи на державній посаді. До призначення займала посаду директора департаменту агропромислового розвитку.
Але, буду відвертою, хвилювалася. І коли проходила співбесіди, і коли мала розмову з Володимиром Зеленським. До речі, коли він вручив мені посвідчення голови облдержадміністрації, сказав: «Я вірю, що у Вас все вийде». На що я відповіла: «Я просто все зроблю для того, щоб вийшло»!
Щодо призначення жінки на посаду, то в сучасній Україні цим уже не здивуєш. Сьогодні мова йде не про те, хто ти, а що робиш та які результати приносиш громаді. Ефективність для Володимира Зеленського та Офісу Президента – це головний критерій. Ніколи не пасувала перед проблемами, тому переконана, що з усіма викликами мені буде під силу впоратися.
– Нехай все вдасться. Маріє Володимирівно, є питання, яке цікавить мабуть усіх. Як сталося, що вас призначили очільницею Кіровоградщини? Тобто, як шукають людей на такі посади, куди резюме надсилати? Як це працює, розкажіть, якщо не секрет.
– Не секрет зовсім і неодноразово я про це розповідала. Протягом близько десяти років на посаді заступниці директора, а потім і директорки Департаменту АПК, мала багато контактів у міністерствах Києва та серед очільників держпідприємств. У приватних розмовах вони часто казали, що активні люди з таким досвідом дуже потрібні в столиці. Підштовхували, щоб не зволікала та спробувала йти на підвищення. Відповідальності ніколи не боялася, тому надіслала документи в МінАПК та в інші структури. Надіслала і забула. Через деякий час телефонують і кажуть, що мої документи переслали до Офісу Президента і мене запрошують на співбесіду. Здивувалась, але поїхала. Мала змістовну розмову з керівником Офісу Президента. Через деякий час пройшла співбесіду з Міністром регіонального розвитку Олексієм Чернишовим. Він мене рекомендував на посаду голови Кіровоградської ОДА, а потім на засіданні Кабміну мене погодили. Буду відвертою, навіть не уявляла, що очолити область можна ось так, подавши резюме та пройшовши співбесіди.

– Чи уявляли ви обсяг робіт та інформації, з якими зіштовхнетеся? Що було найважчим та найбільше здивувало?
– Ви пам’ятаєте, як одночасно з моїм призначенням СБУ викрило аферистів, які продавали цю посаду за якісь неймовірні гроші? Після цього шуткуємо, що стільки коштують безсонні ночі, постійний стрес та робота без вихідних.
Місце людини визначає точку зору. Коли працювала в Департаменті АПК, часто лютувала, коли голова чи профільний заступник недостатньо оперативно підписував якісь документи чи розпорядження, не знаходив часу, щоб прийняти чи провести нараду. «Що вони там взагалі всі роблять? Невже так важко підписати папірець і не затримувати процес?» – так думала раніше. Уявляла, що голова ОДА мав би підписувати документи одразу, як вони йому потрапляють на стіл.

З Володимиром Зеленським під час призначення
З Прем’єр-міністром Денисом Шмигалем

У перші тижні роботи побачила, що документів на підпис – безліч, і кожен важливіший за інші. А ще нескінченна черга з відвідувачів, постійні наради, селектори. Кожен Департамент – окрема держава. В усьому потрібно розбиратися, всюди свої нюанси та алгоритми. Але швидко розібралася, побачила, де слабкі місця, кого можна підсилити. Структура не ідеальна. Деякі напрямки роботи залишилися поза увагою. Наприклад, ми – єдина область в Україні, яка не має управління цифровізації та профільного заступника – CDTO. Точніше, не мала. Наша нова структура передбачає таку посаду та спеціалістів. Інші навпаки – роздуті. Штатний розпис опрацювали і ось-ось презентуємо. В ньому врахували вектор розвитку держави та програми Президента, його пріоритети.
– Тут логічно постає питання про команду. На кого ви спираєтеся? Кого можна назвати «вашою людиною»?
– Моєю людиною можу назвати кожного, хто реально переймається проблемами регіону та шукає варіанти їх вирішення, а не причини, чому це неможливо. Це і мої заступники, і працівники структурних підрозділів, і радники, і громадські діячі.
– Ваші рідні підтримують Вас? Як ставляться до того, що Ви зайняли посаду голови державної адміністрації?
– Знаєте, дуже важливо, щоб у родині насправді щиро раділи успіхам один одного. У мене якраз така ситуація. Близькі підтримують і хвилюються за мене.
Взагалі цей рік для мене дуже особливий і знаковий. Буквально за місяць до того, як призначили на посаду, я стала бабусею.
Діти – син із дружиною, до якої ставлюсь як до доньки, – далеко. Не можу, на жаль, їм зараз приділяти багато уваги. Робота забирає увесь час. Але вони ставляться з розумінням до цього.
Намагаюсь якомога частіше зв’язуватися з ними по відеозв’язку. Тож жартую, що поки я в статусі онлайн-бабусі.
– Стосовно «діджиталізації». Ми всі чули та знаємо про «Дію». Які ще програми впроваджуються в області в цьому напрямку та хто цим займається на Кіровоградщині?
– Програм впроваджується багато. Це і «Ноутбук кожному вчителю», в рамках якого ми забезпечили більше 1500 вчителів потужною технікою. Це і розвиток мережі швидкісного інтернету на території області – ми підключаємо 565 об’єктів соцсфери у 176 населених пунктах. Це і облаштування офлайн-пунктів підтримки «Дія» для допомоги людям у завантаженні сертифікатів про вакцинацію. Роботи робиться багато, але структурний підрозділ тільки створюємо. Сьогодні маємо двох спеціалістів, яких не вистачає на все. Тут потрібні кваліфіковані айтішники та менеджери, які відповідатимуть вимогам Мінцифри. У них там усі «енерджайзери», і до регіонів вимоги відповідні.
Ми шукаємо CDTO – заступника голови ОДА з питань цифровізації, який налаштує роботу, відбере спеціалістів та якісно реалізує програми Президента. Якщо серед ваших читачів є такі – запрошуємо в команду. А поки цей напрямок ведемо разом з заступниками та радниками.
– На селі люди поважного віку навіть не всі мають сучасні мобільні телефони. Чи взагалі їм потрібна та «цифровізація»?
– Я не думаю, що зараз є якась людина, якій це не треба. В умовах, коли молодь із села в більшості роз’їхалась, інтернет дозволяє спілкуватися будь-де і будь-коли. Як от моя ситуація. Багато родичів залишилось у Компаніївці, але за допомогою месенджерів можемо в будь-який момент побачити та почути один одного. Вже не уявляю, як жили раніше без цих технологій.
З іншого боку більш дорослим людям важко даються нові технології. Розповім реальну історію з нашої області. Працюючи в Департаменті АПК, деяку інформацію збирали з громад в електрон-ному вигляді. Спочатку зробили гугл-форму, яку вони заповнювали, ми перевіряли узагальнено, а потім в електронному вигляді передавали. Хтось пересилав, деякі на флешках везли, щоб можна було виправити оперативно. Так от з однієї ОТГ секретар приїхав із системним блоком. Це було б смішно, якби не було так сумно. Ми маємо рухатися в ногу зі світом, а не возити системні блоки автобусом в сумці з далекого району.
Локдауни та карантин показали, що навіть бізнесом можна успішно займатися онлайн, маючи швидкісний інтернет. Технології вирівняли можливості жителів мегаполісів та маленьких сіл. Тому ми розвиваємо інтернет-грамотність, прокладаємо швидкісний інтернет, забезпечуємо технікою наших людей у громадах.
– Цифровізація – один з двох головних пріоритетів Президента Зеленського. Другий – «Велике будівництво». Про об’єкти та хід робіт стільки в ЗМІ інформації, що здається її більше, ніж самих робіт. Прокоментуйте цю тезу, будь ласка.
– В 2021 році в Кіровоградській області за програмою Президента України Володимира Зеленського побудовано та капітально відремонтовано близько 300 кілометрів доріг. Такого будівництва наша область точно не бачила за роки Незалежності. Серед інфраструктурних проєктів у нас багато перехідних на наступний рік. Але буквально протягом останніх місяців здали школу №3 у Долинській, завершили роботи в нашому довгобуді ДЮСШ-2, куди з 2016 року возять всіх президентів і міністрів, а роботи фактично проведені протягом останніх двох років. Уперше робимо капітальний ремонт басейну в спорткомплексі «Надія» у місті Кропивницькому, ремонтуємо один з найбільших Будинків дитячої творчості в обласному центрі. Було кілька проблемних об’єктів, але по кожному окремо працюємо, щоб довести до кінця.
– Басейн «Надія» та Будинок дитячої творчості – міські об’єкти. Що Президент робить для області?
– Ви праві лише частково. Басейн, як частина спорт-школи, Будинок творчості дійсно знаходяться на території Кропивницького, та ними здебільшого користуються містяни. Але це об’єкти обласної форми власності, і в них тренуються наші спортсмени з усієї області.
У 2022 році Володимир Зеленський ініціював капітальний ремонт обласних лікарень – дитячої та дорослої. Це буде комплексний підхід: від заходів енергозбереження та ремонтів приміщень до придбання сучасного обладнання й будівництва вертолітного майданчика. Вимоги до проєктів та робіт – надвисокі. Розпочнемо одразу, як дозволять погодні умови.
– Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час візиту на Кіровоградщину анонсував реконструкцію бейсбольного стадіону наступного року. Чи є цей об’єкт у Ваших планах?
– Є, і не тільки цей. Завдяки Володимиру Зеленському, на Кіровоградщині наступного року станеться справжня спортивна революція. За його програмами буде побудований «з нуля» великий мультиспортивний комплекс для олімпійських видів спорту, льодова арена та сучасний урбанпарк – такий само, як у Києві! Спорткомплекс «Надія» відремонтуємо повністю, не тільки басейн. У Кропивницькому з’явиться сучасний стадіон. Ми нарешті отримаємо такі ж інфраструктурні можливості для розвитку, як спортсмени в столиці. Спершу в такі амбітні плани навіть не вірилося, але це реальність – проєкти бюджетуються, архітектори працюють, земельні ділянки узгоджуються.

Нові дороги які з’єднали Кіровоградщину
Кіровоградський обласний Будинок дитячої творчості

– Як щодо освітніх об’єктів?
– Школа №3 у Малій Висці, Смолінська гімназія – позашкільний навчальний заклад, Олександрівський НВК, Добровеличківська школа №1, ремонт приміщень та харчоблоку «Ліцей науковий» у Кропивницькому, будівництво дитячого садочка у Черняхівці, дитячий садочок «Калинонька» у Новомиргороді – це частина проєктів, які будуть ремонтуватися чи будуватися в області завдяки програмам Президента. В усіх ми обов’язково враховуємо заходи інклюзії. Це принципова вимога та стосується абсолютно всіх об’єктів, які будуються чи ремонтуються.
– Ви постійно акцентуєте на Президентові. Але за кожного очільника держави так чи інакше розвивалися інфраструктурні об’єкти. Прибічники екс-президента наголошують на тому, що Володимир Зеленський піариться на об’єктах, які починав будувати ще Петро Олексійович.
– А Порошенко добудовував за Януковичем, і це нормально. Вам шашечки чи їхати? Нам – їхати. Для людей важливий сам факт, що добудували.Їм байдуже, коли все починалося.
– Кінець ери довгобудів – наче так це зараз називають?
– Цей вислів дуже влучно характеризує два роки роботи Володимира Зеленського. Уявіть собі, лише за цей рік в області побудували та відремонтували 67 км місцевих доріг та 208 км державних. В центральну область України нарешті можна доїхати. Це відстань від Кропивницького до Києва! За рік – неймовірно! У нас за останні десять років стільки загалом не будували. А скільки мостів нових з’явилося! Наступного року темпи тільки пришвидшувати будемо! Пандемія та криза, яку вона спричинила, вдарили по економіці навіть потужних країн. Але незважаючи на ці тяжкі часи, сьогодні вже ніхто не сперечається, що для людей робиться стільки, як ніколи раніше. Давайте відверто, за якого ще Президента для нашої рідної Кіровоградщини стільки зроблено?
– Робиться багато, це правда. Ми почули ваші відповіді як представника Президента на Кіровоградщині. А як щодо планів Вас як людини, яка народилася на цій землі?
– Плани грандіозні, і можу їх розділити на дві частини. Перша – це проєкти Володимира Зеленського. Нам не простять наші діти та онуки, якщо не скористаємося максимально для області всіма програмами та проєктами, які ініціював та, що важливо, підкріплює фінансуванням Президент. За кілька років ми можемо наздогнати за рівнем інфраструктури мегаполіси та більш заможні регіони. Це – шанс!
Друга, яка виходить з першої, – створення в регіоні умов, за яких молодь не буде їхати шукати кращої долі у великі міста та за кордон. За яких діти будуть рости поряд з батьками, а не бачити їх через камеру, оскільки батько чи мати поїхали в Європу працювати на завод чи в теплиці. Щоб цього не було, ми працюємо з інвесторами, великим бізнесом, створюємо робочі місця. А ще хочу, щоб про нашу Кіровоградщину знала вся Україна. У нас неймовірна природа, тут народився український театр, наші люди працьовиті, талановиті та гостинні. Ми – аграрне серце України, але часто люди не можуть нашу область навіть на мапі показати. Тому разом з командою робимо все для популяризації регіону: створюємо бренд області, пропагуємо наші туристичні локації, виступаємо лобістами місцевих крафтових виробників.
– І наостанок. Маріє Володимирівно, що ви побажаєте нашим читачам та громаді області до Нового року та Різдва?
– Підсумовуючи рік, що минає, ми згадуємо краще та плануємо нові перемоги. Нам є чим пишатися! Дякуємо всім, хто робив цей рік кращим, ніж минулий. Напередодні свят я бажаю Україні подальшого розвитку та миру, Кіровоградщині – щедрих врожаїв, а кожній родині – добробуту і затишку. Щасливих свят, і нехай мрії здійснюються!

Тетяна Кривунь, редактор “ОТ”

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень