10.12
2021

Суд – погляд ізсередини

Рубрика: Новости. Автор: Админ

15 грудня в Україні відзначається професійне свято – День працівників суду. Ми неодноразово розповідали про діяльність та проблеми цієї найголовнішої гілки влади у нашому місті. Проте багаторічну низку спроб судових реформ самі судді називають нескінченною. Як результат – на сьогодні в Олександрійському міськрайонному суді склалася надзвичайно скрутна ситуація, яку в багатьох аспектах можна назвати кризовою. Про це, а також про тих, хто забезпечує судочинство, розповіла керівник апарату суду Алла Бєлова.

– У зв’язку з незаповненим штатом та одночасним закінченням повноважень у п’яти суддів, відправлення правосуддя в Олександрійському міськрайонному суді Кіровоградської області залишилася здійснювати одна суддя (при необхідній чисельності штату 14 суддів), яка до того ж виконує й адміністративні повноваження голови суду. В умовах нереально високого навантаження (а це одночасне перебування в провадженні суду майже 2500 судових справ), суд позбавлений можливості забезпечувати їх розгляд в найкоротші строки, як того вимагає та очікує суспільство. Разом з тим, незважаючи на всю складність ситуації, судом вживаються всі можливі заходи для недопущення порушення конституційних прав громадян на судовий захист. Судові процеси відбуваються безперервно, кожного робочого дня за призначеним заздалегідь розкладом.
Традиційно суд прийнято асоціювати лише із суддями, що є повністю виправдано, адже єдиним носієм судової влади в Україні є суддя. Водночас за лаштунками кожного органу правосуддя прихована робота чималого колективу працівників апарату, яка також є вкрай важливою для забезпечення якісного та незалежного судочинства. Насамперед, мова йде про документальне, інформаційне, матеріально-технічне, організаційне забезпечення діяльності суду, суддів та судового процесу.
Наразі, в апараті Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області працює 44 працівники, із передбаченої штатної чисельності 54,5 одиниці. Це помічники суддів, секретарі судового засідання, консультанти, працівники канцелярії суду, судові розпорядники, спеціалісти з інформаційних технологій та інші. Більшість працівників апарату суду є державними службовцями та мають вищу юридичну освіту. Для окремих працівників апарату суду служіння Феміді стало покликом долі та справою усього життя, їхній стаж роботи в судовій системі складає від 30 до 40 років.
Які ж саме функції виконує апарат суду для забезпечення розгляду судових справ? На мій погляд, попри підвищену увагу ЗМІ до судів, у цьому питанні в суспільстві існує інформаційна прогалина.
Апарат суду – це встановлений законом та передбачений штатним розписом склад співробітників, які забезпечують виконання покладених на них функцій і завдань з організаційного забезпечення роботи суду без втручання у процес відправлення судочинства.
Все починається з канцелярії та завершується також в канцелярії. Будь-яка судова справа при надходженні до суду проходить процедуру приймання, реєстрації, первинного обліку та автоматизованого розподілу між суддями. Така процедура на перший погляд здається доволі простою. Але насправді це досить складний і відповідальний процес, який вимагає від працівників канцелярії спеціальних знань кримінального, цивільного, адміністративного законодавства, знань процесуальних законів, вимог положень та інструкцій з діловодства й автоматизованого документообігу суду.
Під час безпосереднього перебування судової справи в провадженні судді організаційне забезпечення її розгляду здійснюють помічник судді, секретар судового засідання та судовий розпорядник. Помічник судді за своєю посадою здійснює підбір актів законодавства та матеріалів судової практики, необхідних для розгляду конкретної справи, за дорученням судді готує проєкти процесуальних документів, запитів, листів, інших матеріалів, пов’язаних із розглядом справи. Секретар судового засідання – організовує судовий процес, фіксує судове засідання технічними засобами, оформлює матеріали судової справи та після остаточного її розгляду суддею повертає до канцелярії суду. Судовий розпорядник – вживає всіх необхідних заходів задля підтримання громадського порядку та припинення проявів неповаги до суду під час судового засідання.
По завершенні розгляду судової справи суддею, працівники канцелярії виготовляють та видають копії судових рішень, інших документів, забезпечують направлення судових справ за апеляційними та касаційними скаргами до судів вищих інстанцій, після набрання судовим рішенням законної сили – забезпечують його звернення до виконання, організовують судовий контроль.
Також в канцелярії суду зосереджені й такі ключові напрямки роботи, як звернення громадян, листування по судових справах, опрацювання та надсилання вихідних документів, створення електронних копій матеріалів судових справ тощо.
В суді проводяться аналітична, статистична, господарська, кадрова роботи. Ці напрямки забезпечують консультанти суду.
З огляду на цифровізацію судових та діловодних процесів, використання сучасних інформаційно-телекомунікаційних технологій у судочинстві, в апараті суду працюють два спеціалісти з інформаційних технологій.
Не менше цінною є робота працівників, які виконують функції з обслуговування, – операторів комп’ютерного набору, архіваріуса.
Окремо хочеться сказати про тих працівників, які наразі перебувають на заслуженому відпочинку. Їх особистий внесок у розвиток та становлення нинішнього суду має неоціниме значення. Саме вони передали свої досвід та мудрість тим, хто продовжує виконувати доручені державою обов’язки у судовій системі та нести гідне звання працівника суду!
У день професійного свята хочеться побажати кожному працівникові суду не зупинятися на досягнутому, підвищувати свій професійний рівень, дотримуватися при виконанні своїх обов’язків високих моральних стандартів – доброчесності, гідності, принциповості – та своєю працею сприяти відновленню довіри громадян України до суду!

С.Іванов

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень