11.04
2022

Посівна йде за планом

Рубрика: Новости. Автор: Olena

Про те, як проходить посівна кампанія в Олександрійському районі, ми попросили розповісти начальника відділу агропромислового розвитку та екології Олександрій-ської РДА Олександра Ткаченко.

– Весняні роботи у сільському господарстві нашого району розпочалися вчасно, незважаючи на всі труднощі, що постали перед ними. У поля вийшли всі аграрні господарства, розташовані у нашому районі.
Вчасно були підживленні озимі культури, ці роботи продовжилися закриттям вологи, а потім безпосередньо посівною кампанією ярих зернових та зернобобових культур. Роботи вже виконані більше як на 60-70 відсотків на 1 квітня.
На сьогоднішній день по району відсотків на 80 завершено підживлення озимих. Продовжується закриття вологи на площах, що будуть відведені під сівбу соняшнику, кукурудзи та сої.
Всі ті плани, які були поставлені аграріями на цей рік, виконуються. Проте можливі корективи, виходячи з тих проблем, які постали з початком війни. Зараз відчувається нестача посівних матеріалів, які постачають іноземні компанії, але є надія, що будуть винайдені внутрішні резерви для забезпечення посівної.
Є також проблеми з паливом та мінеральними добривами. Якщо раніше можна було домовлятися з їхніми постачальниками про 30-відсоткову передплату, а решту сплачувати після збору врожаю, коли у господарствах з’являються обігові кошти, то зараз стоїть умова 100-відсоткової передплати. Не всі аграрії можуть винайти такі ресурси, але зараз у цьому напрямку почали активно працювати державні банки, які дають фермерам безвідсоткові кредити.
Стосовно погодних умов, які впливають на врожайність, то про них поговоримо у травні місяці – тоді можна буде дати більш-менш достовірний прогноз майбутнього врожаю.
А ось про те, яка взагалі ситуація в аграрному секторі країни в інтерв`ю національним ЗМІ розповіла Марія Чорна, експертка з питань аграрної політики, очільниця Кіровоградської обласної державної адміністрації в 2021-2022 рр.:
«Україна вже понад місяць прикриває Європу і бере на себе удар озвірілих російських окупантів. А до цього наша держава годувала практично весь світ. Навмисне пишу в минулому часі. Якщо не засіємось і не відновимо експорт, міжнародна продовольча безпека постане перед серйозною загрозою.
Ця весна є найскладнішою за всі роки української незалежності. Проте національну економіку поставити на паузу не можна. Пшениця є ключовим товаром для забезпечення продовольчої безпеки. Саме Україна експортує 10% від усього світового продовольчого запасу. Тож потрібно брати себе в руки, формувати надійний тил і жити далі.
Весняно-польові роботи у жодному разі не можна пропускати. Як би не було важко, але поля треба засівати. І я пишаюсь, що наші аграрії готові захищати свій “фронт” і працювати на землі навіть в умовах війни.
Так, звісно, просто не буде. Є виклики. Але це не означає, що все пропало. Є проблема – є вирішення. Кілька слів про основні:
1. Добрива. Уряд ввів заборону на експорт добрив з України. Але в дбайливих аграріїв запас був створений ще восени.
2. Насіннєвий матеріал. Ми залежимо від імпорту насіння. Але це не критично.
Аграрії мають запаси, а дехто ще до війни встиг придбати іноземні селекції. У будь-якому випадку сіяти є що. Для забезпечення сівби у воєнний час спростили бюрократію щодо насіння: сертифікацію, фітосанітарну експертизу. Поля пустувати не будуть.
3. Кадровий потенціал. Міністерство аграрної політики та продовольства запровадило чіткий порядок бронювання аграріїв. Міністерство оборони у свою чергу вже бронює аграрні спеціальності. Це означає, що людей, які можуть працювати на землі, забирати на службу не будуть.
4. Паливно-мастильні матеріали. На початку війни аграрії спрямували всі свої резерви на потреби армії. Зараз запас паливно-мастильних матеріалів поступово почав відновлюватися. Зокрема Уряд запустив програму забезпечення аграріїв пальним під сівбу та дозволив ввести в обіг бензин і дизельне пальне екологічних класів Євро-3 і Євро-4.
5. Кошти. Сівба, безумовно, потребує фінансових інвестицій. Але Уряд уже офіційно затвердив механізм кредитування для проходження посівної кампанії. Акцентую на умовах:
– Право на участь мають с/г підприємства (більше 75% виручки від реалізації с/г продукції) з оборотом до 20 млн євро. Вони можуть отримати не більше 100 млн грн під ринковий відсоток або не більше 50 млн грн під 0%.
– Кредит надається на 6 місяців. Отримати його можна буде до 31 травня включно. Заставою може бути майно, яке прийме банк, або зерно на сертифікованому елеваторі. Це означає, що для отримання кредиту в розмірі 10 млн грн потрібно надати під заставу зерно вартістю 25 млн грн.
Весняно-польові роботи в українських регіонах ніколи не проходили одночасно. Усе залежало від погодних умов і культур. А зараз – ще й від бойових дій.
Першими засівалися завжди південні території. Але сьогодні Херсонській, Запорізькій, Миколаївській областях спокою не дають орки. Тож питання сівби не просте.
Натомість північні та центральні регіони по часу виграють. Сівба на цих територіях уже в активній стадії.
Безумовно, війна вносить свої корективи в структуру посівних площ. Але в будь-якому випадку продовольчі потреби українців будуть закриті.
Українцям не потрібно боятися продовольчої кризи. Їсти буде що. За даними Міністерства аграрної політики та продовольства, наша країна сьогодні має запаси пшениці на 2 роки, олії – на 5 років, кукурудзи – на 1,5 роки.
Україна посідає перше місце у світі за експортом соняшникової олії. Друге – за експортом ячменю та ріпаку. Третє – за експортом жита.
Експерти Київської школи економіки проаналізували, що від поставок українського зерна залежить 400 млн людей у світі. Це переважно жителі Африки, Близького Сходу та Південно-Східної Азії. Деякі країни мають запаси продовольства лише на три-шість місяців.
Зрив сівби в Україні матиме дуже серйозні наслідки в першу чергу для них. Бо ми вистоїмо, а в них шанси впоратися з продовольчою кризою – мізерні.
Якщо ми переможемо до 1 травня, аграрії мають можливість засіяти 100% наших земель. Тоді не тільки в нашій країні нарешті настане мир. Тоді і світу не буде загрожувати глобальна продовольча катастрофа.
А поки ЗСУ захищають нас на фронті, ми в тилу викладаємось на повну, щоб в Україні був і хліб, і до хліба. Наші захисники нас не підводять, і ми не маємо права їх підвести.

Підготував Г. Сергєєв

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень