16.03
2018

    На початок лютого цього року в базі даних Олександрійського міськрайонного відділу Державної виконавчої служби налічувалося 2417 платників аліментів, з яких 1263 мали заборгованість зі сплати аліментів більше ніж за 3 місяці, тож Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом удосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів” стосується багатьох наших громадян. Ось що розповів нашому кореспонденту керівник Олександрійського міськрайонного відділу Державної виконавчої служби Віталій Кошеленко.

 


– Боротьба з неплатниками аліментів – справа нагальна. Згідно зі статистикою Мін’юсту, близько трьох мільйонів українських дітей живуть у неповних сім’ях, і є безліч прикладів, коли один із батьків, який не проживає з дитиною, забуває про її утримання. Тож держава нарешті розпочала справжню війну з цим ганебним явищем, прийнявши 6 лютого відповідний закон. Зокрема, злісних неплатників, які мають борги зі сплати аліментів більше 6 місяців, позбавлятимуть права виїжджати за кордон, керувати автомобілем, користуватися зброєю та полювати. Також тепер боржники більше не зможуть заборонити виїзд дитини за межі країни.

   Окрім того, запроваджено новий вид покарання для тих батьків, які не мають грошей на погашення аліментів або приховують свої доходи. На них чекає до 240 годин суспільно корисних робіт, оплата за які піде на погашення боргу. І такі покарання можуть призначатися декілька разів, аж поки заборгованість не буде погашена у повному обсязі.

   – Прийняття закону вже має якісь наслідки?

  – Треба відзначити, що за дні, що минули від набуття законом чинності, до нас уже звернулося більше 40 осіб, які сплатили борги і не хочуть потрапити на “дошку ганьби”. Один громадянин зателефонував аж із Польщі, щоб з’ясувати обставини, і сплатив відразу ж 28 тисяч гривен. Тож, як бачимо, закон має дієві важелі впливу.

   На сьогоднішній день по нашому місту і району вже 140 громадян потрапили під обмеження. Усім їм нашою службою були направлені листи-пропозиції у 10-денний термін вирішити питання заборгованості. Якщо цього не буде зроблено, відповідні відмітки про заборгованість цих боржників будуть внесені у базу даних автоматизованої системи виконавчих проваджень, і про них стане відомо в усіх інстанціях, що безпосередньо накладають санкції на боржника. Отож звертаюся до цих громадян: ставтеся відповідально до своїх обов’язків, якщо не хочете, щоб, наприклад, ваша автівка опинилася на штрафмайданчику або вам заборонили виїзд із країни.

  – А розмір аліментів теж змінився?

  – Так, ще минулого року набрав чинності закон, що передбачає збільшення мінімального розміру аліментів на одну дитину з 30% до 50% прожиткового мінімуму.

   Крім того, законом передбачається, що аліменти є власністю дитини, тож той із батьків або інших законних представників дитини, на ім’я якого виплачуються аліменти, може розпоряджатися аліментами виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини. Розмір аліментів може бути згодом зменшений чи збільшений за домовленістю між батьками або за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення чи поліпшення здоров’я когось із них.

   – Крім цих нововведень, які ще заходи примусового виконання вживаються для стягнення аліментів?

   – Державні виконавці під час примусового виконання рішень можуть здійснювати такі заходи: звернення стягнення на кошти, цінні папери, інше майно (майнові права), корпоративні права, майнові права інтелектуальної власності, об’єкти інтелектуальної, творчої діяльності, інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб, або належать боржникові від інших осіб, або боржник володіє ними спільно з іншими особами; звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника.

   – Як користуватися реєстром боржників?

 – Пошук інформації через веб-сайт Єдиного реєстру за посиланням erb.minjust.gov.ua здійснюється за такими реквізитами: прізвище, ім’я, по батькові (за аявності), число, місяць, рік народження боржника – фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); найменування, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань боржника – юридичної особи.

   Треба відзначити, що у загальний реєстр боржників вносяться не тільки особи, що ухиляються від сплати аліментів, а й взагалі всі, хто має борги за виконавчими провадженнями, які знаходяться на виконанні у відділах Державної виконавчої служби.

   – Які негативні наслідки можуть на них чекати?

  – Якщо боржнику з виконавчого провадження необхідно розпорядитися належним йому майном, наприклад, продати квартиру, він не зможе у нотаріуса посвідчити такий договір купівлі-продажу. Це стосується також і автотранспортних засобів, що реєструються через сервісні центри МВС.

   Нотаріус, до якого з метою посвідчення договору щодо відчуження у будь-який спосіб майна, наприклад, договору купівлі-продажу квартири, звернувся боржник, внесений до Єдиного реєстру боржників, відмовить у державній реєстрації такого договору.

    Крім того, нотаріус зобов’язаний повідомити відповідний відділ Державної виконавчої служби або приватного виконавця про майно, щодо відчуження якого звернувся боржник.

   Тож можна дати пораду не тільки жінкам, а й представникам бізнесу або будь-якому громадянину користуватися цим реєстром для того, щоб дати оцінку можливому контрагенту або супутнику життя, з яким ви хочете почати стосунки.

   – На яких підставах відбувається виключення боржника із реєстру?

  – Виконання боржником у повному обсязі рішення суду або іншого органу є підставою для закінчення виконавчого провадження. Якщо ж це заборгованість зі сплати аліментів – то підставою для виключення з даного реєстру та припинення інших вищезгаданих заходів обтяження є сплата заборгованості з аліментів у повному обсязі. Винесення відповідної постанови державним виконавцем супроводжується одночасним виключенням із реєстру відомостей про боржника.

   Якщо у вас виникли термінові питання, зателефонуйте за номером «гарячої» лінії УДВС ГТУЮ у Кіровоградській області: (0522) 35-66-56.

Сергій Гавриленко

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень