12.02
2021

З минулого січня в країні підвищили мінімальну заробітну плату відразу на 1000 грн. Протягом 2021-го року обіцяють кілька етапів підвищення пенсій. Я дивлюся на ці плани уряду і думаю: панове, а може не треба?

Адже проходить місяць-два після кожного підвищення, і ти розумієш, що все навпаки – жити стало важче. Бо слідом за підвищенням пенсії та зарплати-мінімалки тут же дорожчає все, що можна: продукти, ліки, одяг, пальне. Подивіться, що коїться зараз із цінниками в магазинах Олександрії: подорожчали хліб, олія, яйця, цукор, та й інші продукти відстають не набагато. Деякі позиції відносно минулого року подорожчали ледь не удвічі, а те, що на 50 % так точно!
Уже цього року, коли мінімалка зросла аж до 6000 грн, бензин і солярка здорожчали більш як на гривню, а то й дві, те саме – автомобільний газ. Чому раптом? Адже головна складова ціни палива – нафта – вже кілька місяців не дорожчала, і гривня відносно долара не падала. Певен, подорожчання спровокувало підвищення мінімальної зарплати. З одного боку, це – невгамовні апетити торговців, з іншого, певно, об’єктивна реакція ринку: якщо стало більше грошей, значить, потрібно їх перетворити на товар.
Але ж ринок у нашій країні – неадекватний. Якби ті підвищені зарплати дійсно мали всі громадяни, але ж ні – їх, підвищені, навряд чи зможуть платити всі приватні підприємства, адже цифра 6000 грн, та ще з нарахуваннями податків, для багатьох уже не підйомна. Залишаються бюджетники. В Олександрії це – вчителі, медики, кілька бібліотек та, певно, Укрпошта; а решта городян та селян навряд чи побачать ті обіцяні тисячі. Проте підвищені ціни торкнуться усіх, будьте певні.
У всій цій історії з підвищенням виплат громадянам є один секрет. Раніше його вивчали у шкільному курсі політекономії, але ж нинішні наші лідери як не профани в економіці, то просто книжок не читають, тож не здивуюся, що для них це так і залишиться таємницею. Аби у країні можна було підвищити мінімальну заробітну плату населення, необхідно, щоб підвищувалася продуктивність праці цього населення. Тобто громадяни мають виробляти більше доданої вартості на кожну одиницю продукції. А як її збільшити, ту додану вартість, якщо у країні майже ніякої продукції не виробляється? Тому кожне урочисте проголошення про якесь підвищення викликає у мене очікування чергового удару по сімейному бюджету. Може, краще не треба таких підвищень?

В. Мусієнко

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень