2.05
2017

     Нарешті здійснилося: нещодавно Міжнародний валютний фонд оприлюднив Меморандум про економічну і фінансову політику України у рамках програми розширеного фінансування. І всього за декілька днів потому Мінфін надав ЗМІ переклад документа українською мовою. От тепер уже навряд чи хто зможе спекулювати на вимогах «головного фінансового партнера України», які в усі попередні часи чомусь залишалися для пересічних громадян «за сімома печатками», скажуть оптимісти.

   У своїх матеріалах МВФ опублікував дослідження про корупцію в Україні, про необхідність реформування пенсійної нашої системи з рекомендацією поступово підвищити пенсійний вік до 63-65 років до 2026 і 2031 рр. і про перехід до інфляційного таргетування та поліпшення грошово-кредитної політики. Далі – тези з цього документа.

   «Україна має провести пенсійну реформу до кінця квітня 2017 року. Набрати чинності пенсійна реформа повинна з 1 січня 2018 року».

    Згідно з даними, викладеними в документі, пенсійна реформа буде включати в себе новий перелік варіантів виходу на пенсію з широким діапазоном пенсійного віку. Очікується, що людина, яка виходить на пенсію, буде сама вибирати терміни і умови виходу на пенсію, що буде залежати від загального трудового стажу.

    Також реформа повинна передбачати додаткові пенсійні виплати. Такий захід, як очікується, буде стимулювати тривалість зайнятості і більш пізній вихід на пенсію. Крім того, реформа сприятиме довгостроковій економії не менше 3% ВВП.

   В опублікованих документах МВФ сказано, що середній ефективний вік виходу на пенсію в Україні становить 58,5 року для чоловіків і 55,9 року для жінок. (Ну і як це все ув`язати з реальністю? Середня тривалість життя досі падає, і в МВФ визнають, як бачимо, нинішній ефективний пенсійний вік в Україні доволі невисоким. То що, через якихось неповних 9 років у нас настільки поліпшиться рівень життя і його тривалість, що граничний пенсійний вік теж зросте, подібно європейському, аж на 8-10 років? До речі, зараз надворі – якраз кінець квітня 2017 року. Будемо звітувати перед МВФ, що пенсійна реформа у нас уже проведена? – Прим. авт.)

    «Нацональне антикорупційне бюро України до кінця травня 2017 року має отримати право на прослуховування і проведення слідчих дій під прикриттям».

    У документі зазначено, що цю умову слід було виконати ще в кінці листопада 2016 року, а тепер новий термін спливає через місяць.

   Контрольним показником співпраці з МВФ визначено, що зміни повинні бути внесені до парламенту і прийняті до кінця травня нинішнього року. Ці зміни повинні гарантувати можливість для НАБУ проводити операції під прикриттям, перехоплювати повідомлення, отримати доступ до комп’ютерних систем і контро-лювати кореспонденцію. (Дуже цікаво, як поставляться до узаконених прослуховувань і підглядувань наші парламентарі, високопоставлені корупціонери, VIP-хабарники. Мабуть, обома руками будуть за? – Прим.авт.)

   Зараз, нагадаємо, НАБУ користується в разі потреби допомогою, зокрема, СБУ для проведення слідчих дій.

    Також в меморандумі сказано, що справи НАБУ і постанови слідчих суддів потрібно захистити від витоку інформації. Цього треба домогтися шляхом обмеження доступу до неї офіцерів НАБУ і Спеціальної антикорупційної прокуратури доти, поки розслідування справи не завершено або закрито. (А до чого тут витік інформації, коли суди самі просто відпускають вже спійманих державних казнокрадів і хапуг під грошову заставу і їх уже назавтра – як вітром здуло за кордон? – Прим. авт.)

    НАБУ також має продовжувати публікувати статистичні дані, що стосуються розслідувань корупційних дій з боку високопоставлених посадових осіб на своїй сторінці у вільному доступі. (Незалежні ЗМІ, громадськість самі, без НАБУ раз по раз викривають вражаючі корупційні схеми на вищих рівнях, але назвіть хоча б одну справу викритих VIP-персон, доведену до суду з винесенням вироку про адекватне покарання. – Прим. авт.).

    «Україна повинна прийняти закон про обіг сільськогосподарських земель до кінця травня 2017 року».

      Відзначено також, що це новий граничний термін для виконання так званого структурного маяка, який залишився ще з кінця вересня 2016 року. Отже, чинний мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення повинен втратити силу з кінця 2017 року, дозволяючи таким чином продаж землі, що знаходиться в державній та приватній власності, відразу ж після цього.
Україна ж зобов`язується запустити кампанію з інформування громадськості та роз’яснення переваг цієї реформи. (Ну, щодо земельки, – здається, тут усе ясно, як Божий день: кому і для чого потрібний закон про її обіг. Без коментарів. – Прим. авт.).

    «Закон про Антикорупційні суди має бути прийнятий до середини червня 2017 року».

     Закон необхідний для того, щоб забезпечити переслідування за корупційні дії високих посадових осіб спеціалізованим і пріоритетним судовим розглядом, ідеться у документі.

    Нагадаємо, що антикорупційний суд утворений відповідно до прийнятого в червні 2016 року Закону України «Про судоустрій і статус суддів», а його діяльність буде відповідати Європейській конвенції з прав людини та іншим стандартам Ради Європи.

    «Для цього ми (Україна) подамо до середини квітня 2017 року до Верховної Ради відповідні проекти законодавчих актів для їх прийняття до середини червня 2017 року», – сказано в документі. (Що ж, «до середини квітня» законо-творцям уже буде складно встигнути… Але проблема, скоріше, навіть не в цьому: де набрати справді «антикорупційних» суддів у наскрізь корумпованій державі? – Прим. авт.)

    Антикорупційні суди повинні почати роботу до кінця березня 2018 року. Відзначається, що відповідно до статті 33.2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», особливі вимоги будуть введені в запропонованому законопроекті, щоб забезпечити відповідність кандидатів на позиції антикорупційних суддів вимогам не тільки зразкової репутації і високопрофесійних якостей, але і вимогам щодо володіння відповідними певними навичками, необхідними для розгляду кримінальних справ, пов’язаних з корупцією.

    «З огляду на це, закон передбачатиме процедурні норми, включаючи такі іспити і завдання для оцінки певних професійних навичок кандидатів, які будуть спиратися на прозору оцінку кандидатів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України із залученням шанованих фахівців загальновизнаними етичними стандартами та досвідом у веденні антикорупційного судочинства, включаючи можливе залучення експертиз і відповідний досвід, набутий в інших країнах», – сказано в меморандумі. (Дуже гарно сказано, додамо від себе. – Прим.авт.).

    Україна підтвердила свої зобов`язання з приватизації «Одеського припортового заводу» і буде впроваджувати необхідні заходи, включаючи врегулювання ідентифікованих балансових недоліків, для залучення авторитетних міжнародних інвесторів і завершення його приватизації в першій половині 2017 року.

 «Паралельно Україна буде ініціювати приватизацію великої кількості держпідприємств до кінця вересня 2017 року».

    У списку: ПАТ «Центренерго» і «Турбоатом», чиї частки були вже переведені в ФДМУ, регіональні енергорозподільчі компанії, обленерго, чиї частки будуть переведені в ФДМУ до кінця квітня 2017 р. Аналогічним чином очікується прийняття законодавства, яке дозволить повну приватизацію ДП «Укрспирт», державного виробника алкоголю в Україні, до складу якого входить близько 150 пов’язаних ДП, до кінця березня 2017 року з тією метою, щоб конкурсний продаж було завершено до кінця вересня 2017 року. (Знову ж таки, видно, що майже все це МВФ вимагав чи «рекомендував» зробити ще «на вчора». Та справа теж не в цьому: цікаво, кому саме з топ-п`ятірки наших олігархів дістануться ці ласі шматки, адже іноземні інвестори зовсім не поспішають до нас з огляду на всі вищеперелічені проблеми?).

     Крім того, в Меморандумі визначені нові так звані структурні маяки для України.

    Зокрема, Верховна Рада повинна ухвалити законодавство щодо створення нової цивільної служби, відповідальної за розслідування фінансових злочинів проти держави, під керуванням Мінфіну для заміни нинішньої податкової міліції та консолідації всіх повноважень з боротьби з фінансовими злочинами проти держави в одному агентстві, уникаючи при цьому дублювання функцій, до кінця квітня 2017 року.

    До кінця липня 2017 року мають бути переглянуті параметри системи комунальних субсидій для поліпшення адресності, введене коригування соціальних норм у пікові місяці протягом опалювального сезону, що дозволить перенести деяку частину вартості ЖК-послуг на літні місяці. Всі зміни повинні набути чинності з 1 травня 2017 року. ( А от «коригування» – читай: зменшення соціальних норм – нашим урядом справді успішно проводиться. Як і «коригування» тарифів. Тільки чомусь перше – неодмінно у бік зменшення, а друге – у протилежний бік. – Прим. авт.).

    До кінця серпня 2017 року уряд має прийняти ухвалу про монетизацію ЖК-субсидій на рівні підприємств, що надають комунальні послуги. До кінця грудня в Мінфіні повинна бути створена централізована база даних одержувачів соціальної допомоги. («Вирішити питання монетизації субсидій нереально у найближчі три роки з технічних причин», – нещодавно сказав ЗМІ міністр соцполітики України Андрій Рева. – Прим. авт.).

    А взагалі всі вимоги МВФ легко можна виконати. На папері. І коли приїде до нас у черговий раз, скажімо, старий друзяка Джо Байден, чи гонець від голови МВФ пані Крістін Лагард, то ми їм під ніс – купу документів-звітів: ви хотіли НАБУ? Ось, будь ласка. Тарифні реформи? Пліз! Хотіли Національне агентство з запобігання корупції? Сіль ву плє! (А що від цих новоутворень поки що користі ніякої та ще й в НАЗК недавно скандал трапився, так то не його, МВФ, справа). Так само можна прозвітувати про все: і про пенсійну, судову, податкову, правоохоронну – ще багато інших реформ, про ріст ВВП і тому подібні «зростання». Шановний Джо буде задоволений, він же свій в дошку. А там, дивись, і не менш шановна пані Крістін якось «поведеться» та розщедриться на черговий транш для України. Бо інакше тоді для чого (точніше – для кого) ми так напружуємося з цим Меморандумом?

О.Іванченко

Один комментарий

  • Анонім пишет:

    Прим.автору – респект!
    Хіба А.Рева не зна, що монетизація субсидії ДІЄ – на тверде паливо і скраплений газ!? Зовсім без усяких технічних труднощів! Бувшому політруку – публічно брехати, що “дурному з гори котитись”…
    Правда у тому, що нема цих компенсаційних коштів, для роздачі людям у руки. А якщо й знайдуть, то комуналка їх хрен побачить, бо їсти хочеться. А завалити комунальну сферу, всеодно, що яму копати поряд свого кабінету, і не тільки собі.

    Мне нравится! Thumb up 0

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень