15.11
2018

В останній день жовтня в Києві під стінами Кабінету Міністрів пройшло мирне зібрання проти підвищення цін на газ, ініційоване Радикальною партією, яке підтримали й олександрійці. Нагадаємо, що Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман на екстреному засіданні уряду 19 жовтня заявив, що з 1 листопада ціна на газ для населення в Україні зросте на 23,5% і становитиме 8,55 за кубометр. У відповідь на це депутати Олександрійської міської ради зібралися на позачергову сесію, аби підписати колективне звернення до влади України про скасування підвищення цін на газ для населення. Повний склад депутатського корпусу підписав звернення. Водночас Сергій Гриценко, як очільник фракції радикалів в Олександрійській міській раді, який також є заступником мера, закликав усіх бажаючих, попри належність до тієї чи іншої партії, підтримати і приєднатись.


Отож, 31 жовтня у Києві відбувся мирний мітинг громадян проти підвищення цін на газ, який ініціювали депутати фракції Радикальної партії Олега Ляшка.

Про результати, про те, що саме відбувалось у день мирного мітингу-протистояння новим тарифам під стінами Кабміну, якими були головні вимоги мітингуючих і як на все це відреагувала влада, наша розмова з нині вже очільником Кіровоградського обласного осередку Радикальної партії Сергієм Гриценком.

– Почну з того, що загалом у мітингу взяли участь близько 5 тисяч українців з усіх куточків країни. Кіровоградську область представляли 97 жителів. Мітинг був мирним, проте декому дуже хотілося дискредитувати це зібрання громадян. Але не вийшло. В один момент з’явилося близько сотні людей з бітами та в масках. Певно, для провокації. Дякую Нацполіції за оперативність і вирішення ситуації.

– Якими були вимоги мітингуючих? Лише відміна ціни на газ?

– Ми підійшли комплексно до проблеми, тому резолюція стосувалася не лише тарифів. Ми засуджуємо непрозоре та економічно необгрунтоване підвищення цін на газ для населення і підвищення комунальних тарифів, які стали наслідком таємної змови Президента Порошенка та уряду з МВФ. Штучна прив’язка ціни на газ до так званого імпортного паритету спричинить соціально-економічний шок. Суттєво зростуть комунальні тарифи, знеціняться доходи українців, доведеться більше платити за газ і тепло, менше грошей буде на харчі, одяг, ліки, навчання. Це шок без терапії. Запобігти тарифному шоку, здешевити газ та доступні комунальні тарифи для населення – план Радикальної партії. Серед наших пріоритетних вимог було запровадження соціальної норми споживання газу для населення на рівні 2400 кубів в опалювальний сезон, 400 кубів на місяць. Завдяки цьому, найменш захищені верстви населення, які споживають газ економно, зможуть платити за нього вдвічі менше. Для порівняння, сьогодні ті, хто споживає до ста кіловат електроенергії на місяць, платять за неї по 90 копійок за кіловат, а понад цю норму – 1 гривню 68 копійок за кіловат. Такий підхід – це реальний стимул для економії і реальний соціальний захист найбільш вразливих верств населення. Не можуть мільйони пенсіонерів і людей з копійчаними зарплатами платити таку ж ціну за газ, як мільйонери Коболєв та інші.

По-друге, в Україні видобувається достатньо свого газу. Тому ми вимагаємо встановлення чесної ціни на газ, виходячи з собівартості його видобутку, інвестиційної складової, регульованої норми прибутку, торговельної націнки та транспортних витрат, а не штучного імпортного паритету. При собівартості українського газу 3000 гривень за тисячу кубів та його граничній, економічно обґрунтованій ціні 5100 гривень за тисячу кубів і ціні імпорту газу 12000 гривень за тисячу кубів, газ для побутових споживачів у межах соціальної норми споживання має коштувати 4300 гривень за тисячу кубів. Ціна, яку виставляє уряд, 8500 гривень – абсолютно неприйнятна. Тому слід повністю реорганізувати неефективного держмонополіста-посередника «Нафтогаз», очільники якого отримують багатомільйонні зарплати і мільярдні премії, ми прагнемо перетворення компанії на прозорого оператора газового ринку. А у пріоритеті має бути збільшення власного видобутку енергоресурсів та відмова від імпорту газу. Ми вимагаємо збільшити мінімум у 5 разів видатки з бюджету на енергомодернізацію і дати українським родинам пільгові теплі кредити. Це дасть можливість економити величезні кошти кожній родині. Наразі ж у місті ситуація складається наступна – ОСББ кредити беруть, а на відшкодування грошей немає. Уряд має про це піклуватися.

Крім того, ми стоїмо на позиції, що влада має здійснити перерахунок зарплат і пенсій. Люди, які працюють, повинні отримувати достойну зарплату і пенсію. Пенсіонери, які все життя пропрацювали, повинні отримувати достойну пенсію. Зараз влада залишає пенсіонерам альтернативу: або заплатити за ліки і помирати в холодній квартирі, або заплатити за комуналку і помирати без ліків.

– Чим закінчився мітинг? Вас почули? До вас вийшли?

– Під час мітингу очільник партії О.Ляшко разом зі своєю фракцією депутатів піднялися до кабінету Прем’єра, де пройшла безпосередньо конкретна предметна розмова. Олег Ляшко вручив В.Гройсману резолюцію мітингуючих і сказав, що щось не так з владою, коли в Кабміні опалення є, а діти в садочках мерзнуть, і хворі в лікарнях кутаються у дві ковдри. Спочатку тепло треба дати людям, а потім – включити батареї в президентському і прем’єрському кабінетах. Я певен, що Ляшко доб’ється відміни тарифів. Він людина слова, і йде до кінця, – розповів С.Гриценко.
Зрештою активісти записали зустріч з Гройсманом на відео. Судячи з діалогу, всі протести на місцях, партійні резолюції, колективні звернення міських рад, мирні мітинги не мають особливого сенсу. Мітингуючі дали місяць Гройсману на прийняття рішення і розгляд резолюції, проте у своїх словах він дав зрозуміти, що підвищення тарифів – єдине, що міг зробити уряд.

– Моїм завданням було врятувати країну від дефолту, і мені здається, я з цим упорався. У нас був вибір – підвищити тарифи на газ або оголосити в країні дефолт. Слід наголосити, що на це підвищення уряд країни зголосився і підписав відповідні документи ще у 2008 році. У 2014 році відповідні вимоги погодила коаліція. Підвищення тарифів до нинішнього рівня – це не вчорашні зобов’язання держави. Я вважаю, що вибору в мене не було. Я розділяю вашу стурбованість. Проте я можу зробити лише те, що в моїх силах. Ми сьогодні оплачуємо борги перед МВФ, які були створені до нас, – сказав В.Гройсман протестувальникам на чолі з О.Ляшком.

На питання Ляшка: де людям взяти гроші на оплату комуналки, Прем’єр сказав, що з 1 жовтня вони зняли всі обмеження на отримання субсидії. «Я глибоко переконаний, що до нового року всі, хто потребує, отримають субсидію, а це до 7 млн господарств. Якщо по субсидіях виникають проблеми на місцях, то це питання до місцевих комісій – це в їхніх повноваженнях», – сказав Гройсман, пообіцявши, що всі вимоги протестувальників Кабмін проаналізує і прийме рішення. У відповідь на це Ляшко наголосив, що в кабінеті Прем’єра жарко, а в деяких лікарнях України, де перебувають хворі, холодно. «Поможу чим зможу», – сказав Гройсман, зауваживши, що в кожному місті є мер, який відповідає за все, що там відбувається.

Зрештою розмова Гройсмана і Ляшка переросла в дебати, бо Прем’єр певен, що для пенсіонерів і людей, які отримують 3-4 тис грн заробітної плати, тарифи не виросли, бо в них буде субсидія. Ляшко ж намагався довести йому, що на місцях цього нема, люди реально без субсидії з мізерними зарплатами і пенсіями.

Кіра Давидова

Один комментарий

  • Никодим пишет:

    ..”Ах, обмануть меня не сложно,
    Я сам обманываться рад”…
    Скажи ка дядя,…
    Скока ж можно,
    Пургу и треп,
    За доблесть выдавать?

    Мне нравится! Thumb up 0

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень