3.12
2017

   Останнім часом у нашій країні відбувається така маса реформ, що за ними не завжди встигаєш слідкувати. Проте серед величезної кількості законодавчих новацій є такі, що хоч і не мають широкого розголосу, але стосуються багатьох родин. Про одну з таких новацій – наша сьогоднішня розмова з керівником Олександрійського міжрайонного відділу Державної виконавчої служби Віталієм Кошеленком.


  – Боротьба з неплатниками аліментів завжди була нелегкою справою, але зараз, здається, держава нарешті вирішила розпочати справжню війну з цим явищем.

  – Дійсно, стало нормою, коли один з батьків, який не проживає з дитиною, забуває про її утримання й не платить аліментів. А деякі реальні історії взагалі шокують відсутністю людяності. Аби змінити таку ситуацію, Міністерство юстиції спільно з народними депутатами розробило зміни до законодавства, які передбачають посилення прав дітей і захисту їх від економічного насильства з боку тих батьків, які ухиляються від сплати аліментів. Уже найближчим часом пропонується розмістити на сайті нашого відомства публічний реєстр злісних неплатників аліментів, тож тепер усі будуть знати, хто економить на своїй дитині, хто не дає їй нормального виховання і нормального утримання. Це стане ще одним засобом впливу на недобросовісних батьків.

  – Що це за нововведення?

 – Пропонуються такі конкретні заходи: заборона на виїзд за кордон для осіб, які більше 6 місяців не платять аліментів; позбавлення батьків, які ухиляються від сплати аліментів, права не давати згоду на виїзд дитини за кордон; позбавлення прав керувати автомобілем, користуватися зброєю, полювати.

  Також запропоновано посилити кримінальну відповідальність для батьків, ввести практику суспільнокорисних робіт на термін до 2 місяців, оплата за які направлятиметься на рахунок дитини для погашення боргу зі сплати аліментів; скасувати всі види оплати під час подачі позову до суду в цій сфері.

  – А щодо розміру аліментів?

 – Тут зміни вже відбулися. У липні цього року набрав чинності закон, що передбачає збільшення мінімального розміру аліментів на одну дитину з 30% до 50% прожиткового мінімуму.
Крім того, законом передбачається, що аліменти є власністю дитини, тож той із батьків або інших законних представників дитини, на ім’я якого виплачуються аліменти, може розпоряджатися аліментами виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини. (Прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років становить з 1 грудня 2017 року – 1492 гривні, на дітей віком від 6 до 18 років – 1860 гривень).

   – Чи є можливість змінити розмір аліментів?

  – Розмір аліментів може бути згодом зменшений або збільшений за домовленістю між батьками або за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них.

   – За яких умов можливе дострокове припинення виплати аліментів?

  – За угодою між батьками обов’язок зі сплати аліментів може бути достроково припинений шляхом укладення з дозволу органу опіки та піклування договору про припинення права на аліменти на дитину в зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо).

   Такий договір нотаріально посвідчується. Право власності на нерухоме майно за таким договором виникає з моменту державної реєстрації.

  – Які заходи примусового виконання вживаються щодо стягнення аліментів?

 – Як приватні, так і державні виконавці під час примусового виконання рішень можуть здійснювати такі заходи: звернення стягнення на кошти, цінні папери, інше майно (майнові права), корпоративні права, майнові права інтелектуальної власності, об’єкти інтелектуальної, творчої діяльності, інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб, або боржник володіє ними спільно з іншими особами; звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника.

  Слід зазначити, що під час виконання рішень про стягнення аліментів стягнення на майно боржника може бути звернено лише за наявності заборгованості зі сплати аліментів понад три місяці. Звернення стягнення на заробітну плату не перешкоджає зверненню стягнення на майно боржника, якщо існує непогашена заборгованість понад три місяці.

   У разі стягнення аліментів як частки заробітку (доходу) відрахування здійснюються з фактичного заробітку (доходу) на підставі постанови виконавця. Якщо стягнути аліменти в зазначеному розмірі неможливо, підприємство, установа, організація, фізична особа – підприємець, фізична особа, які проводили відрахування, нараховують боржнику заборгованість із сплати аліментів.

   – А якщо підприємство, в якому працює боржник, не перераховує утримані аліментні суми?

 – Якщо відраховані з боржника суми аліментів не були перераховані стягувачу, виконавець письмово повідомляє стягувачу про розмір заборгованості, що утворилася, та роз’яснює йому права на звернення з позовом до підприємства, установи, організації, фізичної особи – підприємця, фізичної особи, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію чи інші доходи, якщо така заборгованість утворилася з їхньої вини.

   – Зараз, після введення в Україні інституту приватних виконавців, можна звертатися і до них для вирішення проблем виплат аліментів?

  – Так. У зв’язку зі змінами в законодавстві про виконавче провадження, сьогодні стягувач має вибір стосовно осіб, які можуть здійснювати примусове виконання. Так, виконавчий документ може бути перед’явлений як до органу Державної виконавчої служби, так і приватному виконавцю. Виконавчий документ перед’являється до органу державної виконавчої служби за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. Право вибору місця відкриття виконавчого провадження між кількома органами Державної виконавчої служби, що можуть вчиняти виконавчі дії щодо виконання рішення на території, на яку поширюються їхні функції, належить стягувачу.

   Приватний виконавець приймає до виконання виконавчі документи за місцем проживання, перебування боржника – фізичної особи, за місцезнаходженням боржника – юридичної особи або за місцезнаходженням майна боржника.

   – Яким чином можна притягнути боржника до кримінальної відповідальності у разі невиконання останнім рішення про стягнення аліментів?

  – Кримінальне провадження щодо кримінального правопорушення про ухилення від сплати аліментів на утримання дітей без обтяжуючих обставин може бути розпочато слідчим, прокурором на підставі заяви потерпілого.

  – Досить часто буває, що боржник ухиляється від сплати аліментів та, як наслідок, на день повноліття дитини існує значна заборгованість.

  – Виконавець закінчує виконавче провадження про стягнення аліментів після закінчення передбаченого законом строку їх стягнення за умови, що сума аліментів стягнена в повному обсязі. Заборгованість по аліментах стягується незалежно від досягнення дитиною повноліття.

   Якщо у вас виникли термінові питання, зателефонуйте за номером «гарячої» лінії УДВС ГТУЮ у Кіровоградській області: (0522) 35-66-56.

Сергій Гавриленко

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень