26.02
2017

    Як відомо, уряд України 15 лютого на позачерговому засіданні прийняв рішення про введення надзвичайних заходів в енергетиці тривалістю на один місяць у зв’язку з блокадою поставок вугілля з Донбасу. Дане рішення вже вступило в силу з 17 лютого і буде діяти протягом місяця, говориться в розпорядженні Кабміну, опублікованому на сайті уряду. Дефіцит антрациту, який використовується на українських енергогенеруючих станціях, виник після початку блокади радикалами вантажного залізничного сполучення з непідконтрольними Києву районами Донецької і Луганської областей.

   Згідно з документом, держпідприємство «Енергоатом» зобов’язане визначити допустимий рівень зниження резерву енергогенеруючих потужностей, встановити вимоги до складу обладнання теплових електростанцій енергогенеруючих компаній в розрізі енергоблоків, застосувати в разі необхідності графіки погодинного відключення електроенергії.

   За словами прем’єра Володимира Гройсмана, 9 мільйонів тонн антрациту з 24 мільйонів тонн, що споживаються на українських ТЕС за рік, завозяться з непідконтрольного Києву Донбасу. Також Гройсман назвав блокаду поставок вугілля в розпал опалювального сезону неприпустимою і закликав «розмежувати боротьбу з контрабандою і боротьбу з українським народом».

  Тим часом Кабмін уже підготував спеціальні розпорядження про енергоспоживання в умовах надзвичайних ситуацій і навіть передбачив штрафні санкції до порушників, повідомив ЗМІ віце-прем’єр-міністр України Геннадій Зубко: «Інструкції спрямовані в регіони. Голови обл- держадміністрацій, спільно з усіма службами та обленерго, повинні зробити ті кроки, які ми вже проходили у 2014-2015 роках, опрацювати режими роботи з промисловими підприємствами і за можливості скоротити енергоспоживання в пікові періоди з 8 до 22 годин на 10%, а, можливо, перевести підприємства в інший добовий режим роботи. Там, де можна працювати на альтернативних джерелах енергії – потрібно використовувати їх у максимальному обсязі, – сказав Зубко. – Вимоги до споживачів за граничним обсягом споживання повинні бути дотримані, щоб уникнути відключення. У свою чергу підприємства “Енергоринок” і “Укренерго” мають можливість застосовувати штрафні санкції до обленерго, які не дотримуватимуться добового режиму споживання».

    При цьому глава Державної служби з надзвичайних ситуацій Микола Чечоткін для мінімізації можливих наслідків закликав органи місцевої влади визначити перелік об’єктів життєзабезпечення населення, які будуть найбільш вразливі у разі відключення електропостачання (школи, лікарні, дитячі садки, водозабори та насосні станції, котельні та ін.) і передбачити можливість їх енергопостачання за рахунок автономних джерел.

    Незважаючи на те, що видобуток вугілля вівся силами компаній, зареєстрованих в Україні, відвантаження і поставка їх продукції фактично припинилися. З 10 лютого вугілля не надходить на теплові станції і підприємства металургії, що загрожує зупинкою виробництва тепла, електроенергії, а також зривом виробничих контрактів і скороченням доходів металургійних компаній.

   Цікаво, що блокаду «по-українськи» засудили навіть представництва влад країн Євросоюзу і США. Ну і звісно, Президент Петро Порошенко і прем’єр Володимир Гройсман також не в захваті від неї, наголошуючи у всіх ЗМІ, що така блокада несе пряму загрозу економіці країни, оскільки зачіпає стабільну роботу енергосистеми і металургійного комплексу.

    «Замість вугілля антрацитної групи з непідконтрольних територій України його можна по- стачати з Росії або Південно-Африканської Республіки, починаючи вже з завтрашнього дня, але антрацит буде вдвічі дорожчий, і термін його доставки становитиме 40-50 днів», – зазначає міністр енергетики та вугільної промисловості України Ігор Насалик. «Але що ми отримаємо? Замість того, щоб платити зарплату своїм шахтарям, ми будемо платити іноземним », – сказав він в ефірі телепрограми «Факти тижня».

   І. Насалик також додав, що вуглевидобувні підприємства Донбасу зареєстровані в Україні, і податки, сплачені ними, надходять до бюджету України. За словами міністра, продовження блокади поставок вугілля з непідконтрольних територій призведе до дестабілізації української енергосистеми, зупинки металургійних підприємств, що спричинить зниження надходжень валюти в Україну, а також втрату 300 тис. робочих місць.

    Це що ж виходить: гучні розмови про реформування енергоринку, які ми чуємо останні три роки, насправді виявилися лише розмовами? І осінь 2014 року, коли також перед нами стояла реальна загроза не лише віялових, а й аварійних відключень електроенергії з тієї ж самої «антрацитової» причини, наш уряд нічому не навчила? Урядовці, правда, у даній ситуації тримають хвіст трубою, мовляв, нинішня проблема – набагато менша, ніж тодішня, вона не торкнеться населення, а тільки зачепить підприємства та організації у регіонах і то не скрізь. Взагалі це саме по собі не дуже переконливе заспокоєння. До того ж, якщо все не так страшно, то чому раніше влада і уряд не передбачили подібного сценарію, чому не диверсифікували на всяк випадок постачання антрациту, чому, нарешті, нічого не робили, аби переводити ТЕС на інші види палива (про що також раніше немало говорилося)? Чому у нас взагалі політиці все дозволено – навіть крутити економікою і національною безпекою, як циган сонцем? Цікаво, який іноземний інвестор насмілиться прийти в країну, де все так непередбачувано: ні сіло, ні впало, тобі можуть будь-що наглухо «заблокувати» і «політична воля» різних політсил (їх у нас завжди не бракувало, а останнім часом – і поготів), для цього завжди знайдеться. А влада країни як завжди, стоятиме осторонь таких форс-мажорів: мовляв, ми тут нічого не можемо вдіяти; воля народу – так що вибачайте і терпіть…

   Кіровоградська область не потрапила до міністерського переліку областей, які готуються до планових відключень електроенергії. Поки що не потрапила, так що не будемо радіти завчасно…

О.Наріжний

Один комментарий

  • Анонім пишет:

    Тільки у Держави є, делеговане народом, право на насилля, особливо у випадку загрози безпеки самої Держави. Більш ні в кого такого права нема!
    Якщо хтось самовільно, бере й блокує!, чим загрожує енергетичній безпеці, цілоі краіни, а до нього не вживають адекватних заходів, тоді у цій країні НЕМА Держави! Втрачене управління, -скиглення і потурання зловмисникам, -це зайве підтведження безпорадності, тих кого за звичай називають Державною Владою! Довготривалим таке не буває, Нестор Махно, вже сідлає коня і прилаштовує маузер…

    Мне нравится! Thumb up 0

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень