22.02
2016

Жителі села Клинці Кіровоградського району поколіннями ходили повз неї і не звертали жодної уваги. Лише нещодавно місцевий житель Ігор Кірьякулов розгледів у кам’яній брилі «бабу» кіммерійського чи скіфського періоду.

– Цей камінь дуже багато років пролежав у всіх на виду. Показав мені його один із жителів села. До речі, раніше вже зверталися в музей, просили, щоб забрали кам’яну брилу. Але, як зазвичай трапляється, то не було то грошей, то було ніколи.., – розповідає Ігор Кірьякулов.

– Кам’яна скульптура лежала на поверхні, присипана сміттям. Є фото того місця і свідки. Розкопки ж ніхто не проводив. Ще я бачив чотири камені, вони не схожі на знайденого боввана, але не менш цікаві. Я припускаю, що в селі раніше був якийсь комплекс, – зауважує співрозмовник «КП».

Скільки часу пролежала кам’яна статуя нікому непотрібною – не відомо. Але селяни кажуть, не одне покоління ходило повз неї.

Про знайдене Ігор Кірьякулов одразу повідомив у сільську раду. Пояснює, звернувся, аби орган самоврядування прийняв її на збереження.

– Але у нас в сільській раді нема де її тримати, тому відвезли до фермерського господарства, там є охоронець. Мені ж видали довідку, що прийняли на збереження. – продовжує чоловік.

Фахівці  вважають, що кам’яна «баба» може належати до кіммерійського чи скіфського періоду. Однак однозначно стверджувати поки не можна, оскільки немає результатів дослідження.

Тим часом у департаменті культури, туризму та культурної спадщини облдержадміністрації зауважують, що кам’яна знахідка дійсно може мати відношення до антропоморфних стел – кам’яних статуй, що зображують воїнів або іноді жінок. Інакше кажучи, є підстави вважати, що це та сама кам’яна «баба».

Якщо автентичність скульптури доведуть, вона може бути сьомою «бабою», знайденою на Кіровоградщині. Шість раніше зібраних статуй нині належать обласному краєзнавчому музею. Це унікальна колекція, наголошують спеціалісти.

Загалом же, як пояснюють дослідники, кам’яні «баби» або боввани – це монументальні кам’яні скульптури, які стояли на святилищах або ж курганах. Їхнє існування на Кіровоградщині пов’язують зі ставками скіфів. Тобто, де стоїть «баба», там могло зосереджуватися суспільне життя, відбувалися поховання померлих, відправлялися релігійні культи. До речі, складені на грудях руки у «баби» – характерна ознака саме скіфських статуй.

Щоправда існує ще одна теорія появи бовванів. За легендами, величезні кам’яні ідоли є обожнюваними статуями космічних прибульців. Мовляв, саме тому «баби» своїм зовнішнім виглядом нагадують космонавтів у скафандрах…

 «Кіровоградська правда»

, .

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень