31.07
2017

    Д.С. Шелест народився 31 липня 1937 року в м. Олександрії Кіровоградської області у сім’ї робітника брикетної фабрики та домогосподарки. Після смерті батька в результаті ліквідації газової аварії на підприємстві, у сім’ї залишилося п’ятеро дітей. У тяжкі післявоєнні часи доводилося виживати і продовжувати навчання. Після закінчення навчання у неповній середній школі Д.С. Шелест навчався в Олександрійському педагогічному училищі (1952-1956рр.). З 1956 р. по 1961р. був студентом історичного факультету Одеського державного університету ім. І.І. Мечникова. В університеті працювали високо-кваліфіковані спеціалісти. Під керівництвом кандидата історичних наук доцента В.М. Немченка Дмитро Сергійович виконав та захистив з відзнакою дипломну роботу на тему «Героїчна оборона Одеси» і виступив з цією роботою на міжвузівській студентській конференції у Литві у Вільнюському університеті. Ця тема постійно доповнювалася новими матеріалами на зустрічах з учасниками бойових дій, була уточнена дата 73-денної оборони міста. У зв’язку з 75-річчям з часу закінчення героїчної оборони Одеси в газеті Одеської обласної ради «Одеські вісті» були опубліковані маловідомі факти, що свідчили про героїчну оборону міста з 5 липня по 16 жовтня 1941 року, і її учасники отримали медалі «За оборону Одеси». В газеті відзначалося, що факти були зібрані доктором історичних наук Д.С. Шелестом у книзі «Одесса: время испытаний и надежд». Отримавши спеціальність історика і викладача, Дмитро Сергійович у 1961-1963 рр. працював учителем історії та суспільствознавства в Олександрійських середніх школах №№11 та 20, брав участь в освоєнні цілинних земель Казахстана.

   Після навчання в аспірантурі Дніпропетровського державного університету захистив кандидатську дисертацію з проблем технічного процесу в металургійній промисловості. З листопада 1966 р. за направленням Міністерства освіти України працював викладачем, старшим викладачем, доцентом кафедри СРСР та УССР цього університету. У 1974р. в Інституті історії Академії наук України захистив докторську дисертацію з теми «Кількісні та якісні зміни в складі робітничого класу Української РСР (1959-1970).

   З листопада 1974 до липня 1979 р. працював завідувачем кафедри історії, професором Дніпропетровського державного університету. Потім очолював кафедру суспільних наук Одеського гідрометеорологічного інституту. Був завідувачем кафедри політичної соціології Одеського державного університету, професором кафедри історії України цього університету, професором кафедри соціальних теорій Одеської національної юридичної академії, професором кафедри філософії та соціально-політичних наук Одеського регіонального інституту державного управління НАДУ при президентові України. Загальний трудовий стаж дорівнює більше 50 років. Під час навчання в аспірантурі, докторантурі, роботи в вузах брав участь у громадській діяльності серед молоді, за запрошенням поновлених в Іспанії демократичного уряду і громадських організацій був у числі першої групи молодих науковців, запрошених до поїздки в Іспанську республіку, де зустрічався з делегацією молоді з числа представників культури, брав участь у численному мітингу під Мадридом, де виступала відомий політичний діяч Долорес Ібаррури Гомес, син якої загинув у боротьбі з фашистами.

  Професор Д.С. Шелест був керівником і підготував до захисту 35 докторів та кандидатів наук з історії України та політології. Наукові інтереси включали проблеми історії України, політичні і правові основи української державності, становлення громадянського суспільства, розвитку робітничого класу України.

   Опублікував більше 120 наукових праць, з яких монографії: «Кількісні та якісні зміни в складі робітничого класу Української РСР (1959-1970) Дніпропетровський університет, 1971, 172с.; «Одесса: время испытаний и надежд» (ХХстоліття), Одесса, Юридическая література, 2000, 201с.; «Творчий потенціал трудових колективів» К., 1989, 201с. Провідною темою дослідження була історія Одеси, Дніпропетровська та інших міст і населених пунктів. У співавторстві з іншими дослідниками були опубліковані наступні роботи: «Історія Одеси», Одеса, «Друк», 2002, «Край Овідія», Археологія та Історія Овідіопольського району, Одесса «Астропрінт», 2005; «Ми одесити», Одеса, «Маяк», 1987; Одеський університет (1865-1990), Київ, «Либідь», 1999; «Політико-правові основи етнодержавотворення в Україні», Одеса, «Астропринт», 1999; «Юридична енциклопедія для юнацтва» та інші праці.

   Професор Д.С. Шелест брав участь у дослідженнях історії міст і сіл Дніпропетровської та Одеської областей, виданих Головною редакцією Української Енциклопедії Академії наук України, К.,1969.

  Неодноразово виступав опонентом при захисті дисертацій у Київському, Саратовському, Кишинівському, Львівському, Дніпро-петровському, Одеському університетах. Очолював видання ряду наукових збірників у вузах Одеси та Дніпропетровська.

   Двічі очолював групу викладачів, які виступали з лекціями в Сегедському університеті Угорщини. Неодноразово був членом державної комісії на історичному факультеті із захисту дипломних робіт і складання іспитів, був членом наукових рад декількох вузів із захисту кандидатських дисертацій.

   З нагоди річниці Одеської національної юридичної академії одеський міський голова надіслав подяку професору Д.С. Шелесту, де зокрема говорилося: «Ваші працьовитість, високий професіоналізм можуть бути прикладом для Ваших колег і гідні наслідування. З почуттям високої поваги висловлюємо Вам подяку за Ваші добрі справи, бажаємо нових звершень у справі, якій Ви віддаєте значну частину своєї душі, знань та життєвого досвіду». Колектив редколегії газети «Одеські вісті» також висловив вдячність і побажання здоров’я і довголіття вельмишановному ювіляру у зв’язку з його 80-річчям.

   Відзнаки: Указом Президії Верховної Ради України 17 листопада 1978р. за багаторічну плідну працю з підготовки і виховання високо-кваліфікованих кадрів нагороджений Почесною грамотою Верховної Ради України, а в 1981р. – медаллю «Ветеран праці». Нагороджений Почесним знаком Міністерства освіти «Відмінник освіти України».

Наш кор.

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень